Warhammer 40,000: Dawn of War – Dark Crusade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warhammer 40,000: Dawn of War – Dark Crusade
Producent Relic Entertainment
Wydawca THQ
Dystrybutor POL: CD Projekt
Kompozytor Inon Zur
Silnik Impossible Creatures Engine
Aktualna wersja 1.2
Data wydania PL: 10 listopada 2006
Am.Płn.: 9 października 2006
Gatunek strategiczna gra czasu rzeczywistego
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 16
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
Nośniki DVD (1)
Wymagania

procesor Pentium III 2,0 GHz lub podobny, 512 MB RAM, karta graficzna 64 MB RAM obsługująca DirectX 9.0, 4 GB HDD

Kontrolery klawiatura, mysz

Warhammer 40,000: Dawn of War – Dark Crusadestrategiczna gra czasu rzeczywistego wyprodukowana przez Relic Entertainment i wydana w 2006 roku przez THQ. Jest to drugi, samodzielny dodatek do gry Warhammer 40,000: Dawn of War.

Opis[edytuj | edytuj kod]

W rozszerzeniu pojawiają się dwie nowe frakcje: Dominium Tau i Nekroni. Pierwsi wykorzystują w walce zaawansowaną technologię strzelecką i rozwiniętą dyplomację a drudzy to humanoidalne roboty będące istnymi maszynami do zabijania. Tau i Nekroni są bardzo dobrze zrównoważeni z pozostałymi frakcjami występującymi w grze, co jest jednym z znaków rozpoznawczych serii.

Dark Crusade jest dodatkiem samodzielnym, co oznacza, że do gry nie jest wymagana podstawowa wersja gry Dawn of War.

Kampania[edytuj | edytuj kod]

W trybie kampanii gracz dowodzi jedną z siedmiu frakcji. Celem jest podbicie kluczowych regionów planety Kronus, podzielonej na 25 prowincji. W trybie globalnym widoczna jest mapa kampanii obejmująca cały glob. Atak na daną prowincję przenosi gracza na mapę bitewną. Po pokonaniu obrońców gracz przejmuje kontrolę nad danym terytorium. Dzięki takiemu rozwiązaniu można swobodniej planować kolejne podboje.

Bohaterowie poprzez wypełnianie celów (takich jak przykładowo zdobycie jednej prowincji, zabicie ustalonej ilości wrogów) zdobywają nowe umiejętności, ekwipunek dla dowódcy swojej armii oraz tzw. gwardię przyboczną, czyli grupę elitarnych jednostek natychmiastowo gotowych do walki.

Twierdze[edytuj | edytuj kod]

Siedem prowincji jest oznaczonych na mapie kampanii sztandarami poszczególnych frakcji. Są to ich rodzime prowincje. Podbicie takiego terytorium oznacza wyeliminowanie danej frakcji z kampanii. Bitwy o twierdze są zawsze najtrudniejsze[potrzebny przypis] – przeciwnik zajmuje ufortyfikowane pozycje odpowiadające jego ulubionej taktyce. Zwycięstwo wymaga zwykle realizacji specjalnych celów, przykładowo zabicia wrogiego przywódcy lub zniszczenia jakiegoś urządzenia. Zdobycie wszystkich twierdz oznacza wygraną kampanii. Z kolei utrata własnej twierdzy kończy grę.

Dowódcy[edytuj | edytuj kod]

Podczas kampanii gracz wciela się w rolę jednego z siedmiu głównodowodzących, który prowadzi swoją armie na podbój Kronusa, aby usunąć z niego wrogie rasy, a także zdobywa ekwipunek i szkoli oddziały gwardii honorowej.

Ekwipunek[edytuj | edytuj kod]

Podczas kampanii za wykonanie konkretnych celów dowódca gracza dostaje ekwipunek, który w znaczącym stopniu zwiększa jego umiejętności, co zwykle przydaje się na polu walki[potrzebny przypis]. Każda z nacji posiada własny zestaw przydatnych przedmiotów, w które wyposażyć można swojego generała. Są to: ulepszone bronie, fragmenty zbroi lub inne przedmioty, które umożliwiają np. latanie albo teleportacje. Aby zdobyć niektóre z nich, należy czasami wcześniej wykupić inne.

Gwardia honorowa[edytuj | edytuj kod]

W czasie podboju Kronusa dowódca gracza może szkolić oddziały gwardii honorowej. Jest to jego przyboczna straż, którą można wykorzystać już na początku bitwy, co ułatwia zajmowanie punktów strategicznych, odpieranie wczesnych najazdów na bazę gracza oraz wyprowadzanie szybkich ataków, zanim wróg zdoła zbudować swoje oddziały i obronę. Jednostki gwardii zbytnio nie różnią się od zwykłych odpowiedników, ale mają wyższe współczynniki ataku i obrony oraz więcej punktów życia, przez co trudniej je zabić. W niektórych przypadkach zamiast oddziałów gracz otrzymuje pojedynczych żołnierzy, jednak mają one tak wysokie statystyki, że z powodzeniem to rekompensują[potrzebny przypis]. Jednostki te można szkolić tylko wtedy, gdy gracze kontrolują określone terytoria planety. Można mieć maksymalnie 12 oddziałów gwardii.

Malarz armii[edytuj | edytuj kod]

Dzięki malarzowi armii można spersonalizować nazwy, kolory, insygnia i sztandary każdej z armii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]