Wari (gra planszowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gry planszowej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Wari
Ilustracja
Paleta do gry w wari
Liczba graczy 2
Czas przygotowania około minuty (rozłożenie żetonów)
Elementy strategii istnieją
Losowość brak

Wari (zwane również Warri lub Awari) – gra planszowa pochodząca z Afryki, należąca do grupy gier mankala. Jest znana w całej Afryce[1][2].

Ogólne zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Do gry potrzebne jest: 48 żetonów (np. pestek, kamyków), a także paleta z wgłębieniami: 12 mniejszymi oraz 2 większymi na zbieranie wygranych.

Na jeden mecz składa się 7 partii. Pierwszą partię rozpoczyna gracz wybrany losowo, a kolejne osoba która przegrała poprzednią rozgrywkę.

W grze biorą udział dwie osoby. Każda dysponuje 6 dołkami i 1 miseczką. Na początku rozgrywki w każdym z 6 dołków znajdują się po 4 żetony. Dalej gracze wykonują ruchy na przemian według następujących zasad:

  • ruchy wykonuje się w kierunku lewoskrętnym wokół palety;
  • każdy ruch gracza ("rozsiew") rozpoczyna się od wyjęcia wszystkich żetonów z wybranego własnego dołka i rozłożeniu ich po jednym do kolejnych dołków;
  • jeśli ostatni kamień wpada do dołka przeciwnika w którym łącznie znajdują się 2 lub 3 żetony – to zabiera się je jako premię do swojej miseczki;
  • w czasie jednego rozsiewu dołek z którego pobrano żetony pozostaje zawsze pusty (tzn. jeżeli w dołku było 12 i więcej żetonów – co pozwala na pełne okrążenie planszy – to dołek, z którego się pobierało, przeskakuje się);
  • reguła przywileju: po wygraniu premii, oprócz zaatakowanego dołka gracz także opróżnia wszystkie dołki przeciwnika poprzedzające premiowany, a w których znajdują się 2 lub 3 żetony. Obowiązuje jednak zastrzeżenie, że całe terytorium przeciwnika wolno w ten sposób opróżnić jedynie ruchem kończącym partię.

Celem gry jest zdobycie co najmniej 25 żetonów.

Wari Akan

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

Istnieje bardzo wiele wariantów wari, wprowadzających modyfikacje do zasad gry omówionych powyżej.

Na przykład w odmianie adaua premiowane są dołki zawierające parzystą liczbę żetonów, ale mniejszą od 10. Zmienia to dość istotnie strategię ataku i obrony.

Kolejnym przykładem może być rozgrywka 72 sztukami żetonów (na początku po 6 na dołek) oraz rozszerzenie reguły przywileju na dołki znajdujące się bezpośrednio za dołkiem skutecznie zaatakowanym.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]