Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Feliks Nowowiejski, patron filharmonii

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztyniefilharmonia założona w 1946 r. w Olsztynie.

W styczniu 1946 roku, podczas zebrania Związku Zawodowego Muzyków RP, Mirosław Dąbrowski wystąpił z inicjatywą powołania orkiestry. Już po dwóch miesiącach, 17 marca 1946 roku, odbył się inauguracyjny koncert Małej Orkiestry Symfonicznej Związku Zawodowego Muzyków RP pod batutą pierwszego kierownika i dyrygenta Mirosława Dąbrowskiego. W programie koncertu znalazły się: „Marsz” Holzmanna, „Wiązanka melodii operowych” Schreinera, fantazja „Echo z polskich gór” Żaka i walc z operetki „Zemsta nietoperza” Straussa.

W latach pięćdziesiątych orkiestra rozpoczęła stałą działalność koncertową. W 1962 roku zespół przyjął imię Feliksa Nowowiejskiego (1877–1946), znanego kompozytora, twórcy melodii Roty, urodzonego w pobliskim Barczewie, który w Olsztynie rozpoczął swoją karierę muzyczną. Jednocześnie instytucja uzyskała status Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Olsztynie, a na początku 1973 roku została przekształcona w Filharmonię.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i studentów: audycje przedszkolne, szkolne koncerty kameralne, koncerty symfoniczne dla szkół ponadpodstawowych, koncerty uniwersyteckie i inne, także we współpracy z chórami działającymi w Olsztynie.

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie weszła w XXI wiek jako instytucja kultury finansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął w dniu 25 października 2005 roku Uchwałę o zmianie nazwy na Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Od 1 stycznia 2023 roku dyrektorem naczelnym jest Janusz Ciepliński[1].

W 2014 w organizowanych przez Filharmonię koncertach udział wzięło 63 tys. 025 osób[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]