Warren Ellis (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warren Ellis
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1965
Ballarat, Wiktoria, Australia
Instrumenty skrzypce, mandolina i wiele innych
Powiązania Nick Cave and the Bad Seeds, Dirty Three, Grinderman

Warren Ellis (ur. 1965 w Ballarat w Australii) – australijski multiinstrumentalista i kompozytor, znany z występów w Dirty Three, Nick Cave and the Bad Seeds, Grinderman oraz kooperacji z Nickiem Cave'em. Gra między innymi na takich instrumentach jak: elektryczne buzuki, gitara hohner guitaret, fendocastor, altówka, flet, skrzypce, gitara akustyczna, mandolina. Obecnie mieszka w Paryżu ze swoją żoną Delphine Ciampi Ellis i dziećmi Roscoe i Jackson.

We wczesnych latach osiemdziesiątych przeniósł się z Ballarat do Melbourne, gdzie ukończył studia uzyskując Diploma of Education z muzyki i języka angielskiego. Przez kilka lat uczył w szkole drugiego stopnia, po czym zaczął pisać muzykę dla jednego z teatrów. Grał również z lokalnymi artystami i zespołami takimi jak: Charlie Marshall, The Blackeyed Susans, Dave McComb z The Triffids. W 1992 stworzył własną grupę Dirty Three.

W 1995 zaczął okazjonalnie grać na koncertach wraz z Nick Cave and the Bad Seeds[1], a dwa lata później formalnie dołączył do grupy uczestnicząc w nagraniach płyty The Boatman’s Call. W 2002 roku nagrał solowy minialbum zatytułowany Three Pieces for Violin, zaś w 2006 wraz z Nickiem Cave'em i innymi muzykami The Bad Seeds utworzył poboczny projekt Grinderman.

Z Nickiem Cave'em skomponował ścieżki dźwiękowe do filmów: Propozycja, Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda, Droga.

21 września 2009 została wydana dwupłytowa składanka zatytułowana White Lunar na której znalazły się fragmenty ścieżek dźwiękowych z wyżej wymienionych filmów jak również z The Girls of Phnom Penh oraz The English Surgeon.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]