Warsaw (piosenka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warsaw
Wykonawca utworu
z albumu Warsaw
Joy Division
Wydany

1994

Nagrywany

14 marca 1979

Gatunek

punk rock

Twórca

Bernard Sumner
Peter Hook
Stephen Morris
Ian Curtis[1]

Producent

Joy Division

Warsaw – piosenka zespołu Warsaw, wkrótce przemianowanego na Joy Division, na pierwszym EP tego zespołu An Ideal for Living. Piosenka skomponowana pod wpływem utworu „WarszawaDavida Bowiego. Choć nagrana 14 marca 1979, oficjalnie został wydana dopiero w 1994 na planowanym w 1978 jako debiutanckim albumie Warsaw.

Tematem utworu jest liryczna biografia Rudolfa Hessa, wysokiego dygnitarza III Rzeszy, cieszącego się najwyższym zaufaniem Hitlera, który w 1941 poleciał samotnie do Szkocji by nawiązać próbę zawarcia pokoju między państwami Osi i Aliantami.

Piosenka rozpoczyna się słowami: 3 5 0 1 2 5 Go! (nr jeniecki „31G-350125” został nadany Hessowi po pochwyceniu go w miejscowości Eaglesham. Pierwsza zwrotka opisuje zafascynowanie Hitlerem w czasie puczu monachijskiego w 1923 i zacieśnianie więzów z partią nazistowską. Druga zwrotka mówi o utracie złudzeń i wyobcowanie zastępcy Hitlera z kręgu bliskich współpracowników. Ostatnia część utworu opowiada o ostatnich dniach spędzonych w celi po lądowaniu w Szkocji. Partie chóralne powtarzają rytmiczne 31G, będące początkowym elementem jego więziennego numeru: 31 to kod jeńca pojmanego na froncie europejskim, a litera G (German) – narodowość jeńca.

Utwór jest wykorzystany w grze wideo Tony Hawk’s Underground 2.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]