Warsaw Financial Center

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warsaw Financial Center
Warszawskie Centrum Finansowe
Warszawskie Centrum Finansowe
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres ul. Emilii Plater 53 - Śródmieście
Typ budynku biurowiec
Architekt A. Epstein & Sons International, Kohn Pedersen Fox Associates
Inwestor Golub & Company
Wysokość całkowita 165 m
Wysokość do dachu 144 m
Kondygnacje 32
Powierzchnia użytkowa 50 000 m²
Rozpoczęcie budowy 1997
Ukończenie budowy 1998
Właściciel Allianz Real Estate, Tristan Capital Partners (CCP III)
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Warsaw Financial Center
Warsaw Financial Center
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Warsaw Financial Center
Warsaw Financial Center
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Warsaw Financial Center
Warsaw Financial Center
Ziemia52°14′00″N 21°00′06″E/52,233333 21,001667
Strona internetowa

Warsaw Financial Center (WFC) – biurowiec w Warszawie. Mieści się u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Oddany do użytku w 1998, był pierwszym nowoczesnym budynkiem biurowym w stolicy i zapoczątkował powstanie Centralnej Dzielnicy Biznesowej.

Opis[edytuj]

Warsaw Financial Center zaprojektowały amerykańskie firmy A. Epstein & Sons International i Kohn Pedersen Fox Associates, przy współpracy z polskimi architektami. Inspirację dla projektu stanowił między innymi budynek 333 Wacker Drive w Chicago. Głównym wykonawcą była firma PORR International AG.

Budynek ma 144 metry wysokości, zaś wierzchołek jego iglicy znajduje się 165 metrów nad ziemią, co czyni go aktualnie szóstym pod względem całkowitej wysokości warszawskim wieżowcem (po Pałacu Kultury i Nauki, Warsaw Trade Tower, Złotej 44, Rondo 1 oraz Hotelu Marriott)[1]. Bryła graniastosłupa została skomponowana z łukiem w górnej części wieżowca, a przy budowie fasady wykorzystano przede wszystkim aluminium, granit i szkło. Wieżowiec wieńczy niespełna 20-metrowa iglica, do montażu której konieczne było użycie transportowego śmigłowca Mi-8[2]. Na parterze WFC mieści się oddział Banku Pekao i kawiarnia Starbucks[3]. Kolejnych 6 pięter zajmuje parking (350 miejsc), natomiast na piętrach 7-31 znajdują się biura.

Wnętrze[edytuj]

Łączna powierzchnia najmu w Warsaw Financial Center wynosi 50 tys. m². Na każdym piętrze znajduje się 1900 m² powierzchni biurowej klasy A+, wysokiej na 2,75 m² i w pełni przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komunikację zapewnia 16 wind.

Najemcy[edytuj]

Na 32 piętrach swoje siedziby ma blisko 60 firm, takich jak banki, międzynarodowe firmy z branży finansowej i FMCG czy kancelarie prawne, w tym m.in.:

Właściciele[edytuj]

Od końca 2012 Warsaw Financial Center jest własnością konsorcjum Allianz Real Estate i Curzon Capital Partners III, funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Tristan Capital Partners[4].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]