Warstwa ziarnista naskórka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Preparat histologiczny - przekrój przez naskórek skóry nieowłosionej, warstwa ziarnista jako stratum granulosum

Warstwa ziarnista naskórka (ang. i łac. stratum granulosum) – jedna z warstw naskórka obecna w skórze owłosionej i nieowłosionej oraz w nabłonku jamy ustnej. Leży pomiędzy warstwą kolczystą a zrogowaciałą (lub kolczystą a jasną w grubych naskórkach).

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Warstwa ziarnista składa się z jednego lub kilku pokładów wrzecionowatych komórek, ustawionych osią długą równoległe do powierzchni skóry. W zasadzie całą cytoplazmę komórek wypełniają ziarnistości, jądra komórek są spłaszczone albo w ogóle nie występują. Ziarna dzielą się na karatohialiny, które syntetyzują liczne swoiste białka oraz na keratynosomy, które syntetyzują swoiste glikolipidy[1]. Między komórkami występują połączenia typu occludens[2].

Funkcja[edytuj | edytuj kod]

Chociaż synteza białek naskórka rozpoczyna się już w warstwie kolczystej (głównie inwolukryna), to w warstwie ziarnistej jest ona najbardziej intensywna. W tej warstwie, są produkowane takie białka jak:

Wszystkie te białka biorą udział w tworzeniu płytek rogowych. Poza białkami komórki warstwy ziarnistej wytwarzają glikolipidy i sterole (np. acyloglikozyloceramid), które są uwalniane do przestrzeni międzykomórkowej w górnej części warstwy. Powodują one wytworzenie bariery nieprzepuszczalnej dla wody[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Maciej Zabel: Histologia Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii. Wrocław: Elsevier Urban&Partner, 2013, s. 175-176. ISBN 978-83-7609-865-4.
  2. Wojciech Sawicki: Histologia. Warszawa: PZWL, 2012, s. 621. ISBN 978-83-200-4349-5.