Warszawska Opera Kameralna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siedziba Warszawskiej Opery Kameralnej

Warszawska Opera Kameralna (WOK) – kameralny teatr operowy z siedzibą w Warszawie, przy Al. Solidarności 76B, w budynku pierwszego (od 1777 r.) kościoła ewangelicko-reformowanego w stolicy.

Warszawską Operę Kameralną założył w 1961 roku Stefan Sutkowski - dyrektor naczelny i artystyczny od początku jej istnienia do 2012 roku. Pierwszą premierą sceniczną tego zespołu była La serva padrona G. B. Pergolesiego, wykonana 4 września[1] (według innych źródeł 12 września[2]) 1961 r.

Od grudnia 2012 roku dyrektorem był Jerzy Lach, od października 2016 p.o. dyrektora jest Alicja Węgorzewska-Whiskerd.[3]

15 października 1986 r. Warszawska Opera Kameralna przeniosła się do własnego teatru przy Al. Solidarności. Jest to zabytkowy budynek z 1775 r. o stylowym, kameralnym wnętrzu, był poprzednio siedzibą Studenckiego Teatru Satyryków STS. Budynek teatru wpisany został do rejestru zabytków miasta Warszawy.

Repertuar Warszawskiej Opery Kameralnej prezentuje dużą liczbę zróżnicowanych stylów muzycznych i form dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, a także sceniczne dzieła współczesne.

Warszawska Opera Kameralna znana jest z organizowanego co roku, począwszy od roku 1991, Festiwalu Mozartowskiego. Ma w repertuarze wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusa Mozarta. Organizuje również festiwal Gioacchina Rossiniego i Claudia Monteverdiego oraz Festiwal Oper Staropolskich. Mimo że specjalizuje się w muzyce dawnej, wystawiane są w niej również współczesne dzieła polskie.

W Warszawskiej Operze Kameralnej odbywają się premiery dzieł przygotowywanych specjalnie na zlecenie teatru, do takich przedstawień należy Prometeusz Bernadetty Matuszczak i Polieukt Zygmunta Krauzego.

Wśród stałych wykonawców znajdują się m.in.:

Byli wykonawcy:

Przypisy

  1. Informacja ze strony internetowej WOK (pol.). Warszawska Opera Kameralna. [dostęp 2009-09-13].
  2. Jubileusz Warszawskiej Opery Kameralnej (pol.). gazeta.pl/warszawa, 2006-09-12. [dostęp 2009-09-13].
  3. Warszawska Opera Kameralna | WOK kontakty, www.operakameralna.pl [dostęp 2017-02-20].

Linki zewnętrzne[edytuj]