Warszawska Pielgrzymka Piesza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warszawska Pielgrzymka Piesza – jedna z najliczniejszych (6,6 tys. osób w 2014 roku) pieszych pielgrzymek do sanktuarium na Jasnej Górze.

Wyrusza 6 sierpnia z warszawskiego kościoła św. Ducha. Wchodzi do Częstochowy 14 sierpnia, a 15 sierpnia odbywają się tam uroczystości z udziałem innych pielgrzymek.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Warszawski kościół św. Ducha w Warszawie, z którego wyrusza pielgrzymka
Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze, na którego terenie znajduje się obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, cel pielgrzymki

W pielgrzymce biorą udział głównie mieszkańcy Warszawy i okolic. Przemierza swój szlak od 1711 roku. Od samego początku trasa przemarszu nie zmienia się znacząco, nie jest jednak identyczna[1]. Pierwsza pielgrzymka warszawska wyruszyła jako wyraz podzięki po ustąpieniu epidemii dżumy. Początkowo prowadzona była przez Rzemieślnicze Bractwo Pięciorańskie, później przekształcone w Towarzystwo Pątnicze.

W 1792 roku cała pielgrzymka została wymordowana przez wojsko rosyjskie, co upamiętnia pomnik nad mogiłą pomordowanych znajdującą się w pobliżu wsi Krasice, ok. dnia drogi od Częstochowy. W 1920 roku, ze względu na sytuację na przedpolach Warszawy oraz rygory stanu oblężenia, oficjalnie pielgrzymka nie odbyła się. - mimo tego pielgrzymi wyruszyli również i w tym roku, jednak, ze względu na sytuację w kraju, pielgrzymka była tajna i udało się w nią niewiele osób, które przemykały się ukradkiem w kierunku Jasnej Góry.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Książeczki pątnika” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej wydane na 295 i 305 WPP różnią się na przykład różnymi noclegami poszczególnych grup oraz usunięciem postoju w Lesie przed Przedborzem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]