Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa ,WKSL – stowarzyszenie weteranów pracy i służby w lotnictwie.

Logo jubileuszowe WKSL


Historia[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie jest dziedzicem Klubu Seniorów Lotnictwa założonego w kwietniu 1939 roku przy Aeroklubie Rzeczypospolitej Polskiej. Po wojennej przerwie wznowionego w 1956 roku - początkowo pod nazwą Komisji Historycznej Aeroklubu RP, a od 1957 roku jako Klub Seniorów Lotnictwa przy APRL. Nazwę „Warszawskiego” Klub nosi od 1969 roku, kiedy stał się jedną z sekcji Aeroklubu Warszawskiego. Od roku 1994 WKSL jest zarejestrowany jako samodzielne stowarzyszenie.

Cele statutowe[edytuj | edytuj kod]

WKSL funkcjonuje w oparciu o statut, który wśród głównych celów stowarzyszenia wymienia:

  • działania na rzecz lotnictwa,
  • integrowanie społeczności lotniczej,
  • kultywowanie tradycji polskiego lotnictwa,
  • opiekę nad przedmiotami i miejscami ważnymi dla historii lotnictwa.

Przedsięwzięciami służącymi realizacji powyższych celów są: okresowe spotkania członków Klubu, akcje odczytowe, uczestnictwo w związanych z lotnictwem imprezach okolicznościowych, działanie na rzecz utrwalania pamięci o osiągnięciach polskiego lotnictwa oraz opieka nad miejscami związanymi z historią polskich skrzydeł, w tym opieka nad grobami lotników.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Powyższe działania WKSL w wielu miejscach pozostawiły trwały ślad:

  • na ścianie kaplicy na terenie wojennego cmentarza w Radzyminie znajduje się ufundowana przez WKSL tablica upamiętniająca poległych lotników września 1939 z załóg 3 zestrzelonych tu bombowców „Łoś”,
  • na terenie przedwojennego lotniska mokotowskiego w Warszawie stoi ufundowany przez Klub w 2000 roku głaz z tablicą przypominającą wspaniałą przeszłość tego miejsca
  • na terenie warszawskiego cmentarza Powązki Wojskowe widoczny jest odbudowany przez WKSL grobowiec Stanisława Latwisa, twórcy melodii popularnego „Marsza Lotników”.

Działalność WKSL była wielokrotnie honorowana: m. in. w 1995 roku Klub otrzymał Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, w 1999 roku Wyróżnienie Honorowe „Błękitne Skrzydła” a w 2009 roku tytuł „Zasłużonego dla Warszawy” i odznakę „Syreny” . Wielu członkom WKSL Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI przyznała wysoko cenione Dyplomy Paula Tissandiera.

Staraniem Klubu ukazują się też wydawnictwa książkowe: w 2009 roku była to 100-stronicowa jubileuszowa publikacja pt. „70 lat Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa” a w 2010 roku podobne opracowanie pt. „100 lat Lotniska Mokotowskiego w Warszawie (1910-2010)”

Informacja o działaniach Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa jest na bieżąco podawana na jej stronie internetowej, oraz w wydawanym nieregularnie wewnętrznym „Biuletynie WKSL”.

Władze[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym, przedwojennym, był ks. Janusz Radziwiłł prezesem Klubu, pierwszym zaś po wojnie pilot doświadczalny z DWL-RWD, sportowy oraz działacz aeroklubowy Kazimierz Chorzewski. Przez kilkanaście lat prezesem WKSL był Włodzimierz Wilanowski, były dyrektor PLL LOT.

Zasłużeni działacze[edytuj | edytuj kod]

Wśród członków WKSL było i jest wiele postaci, których nazwiska są na trwale zapisane w historii lotnictwa polskiego, jak:

Wyróżniającymi się grupami są w WKSL byli piloci PLL LOT, piloci doświadczalni, mechanicy obsługi sprzętu latającego, agrolotnicy i dydaktycy lotniczy.

Formy działania[edytuj | edytuj kod]

Ważną formą działalności WKSL są spotkania i prelekcje. Szczególnie uroczysty charakter mają spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia („Opłatki”) i Wielkiej Nocy („Jajka”), służące wzmocnieniu więzi między członkami. Comiesięczne spotkania, którym zazwyczaj towarzyszą prelekcje zaproszonych ekspertów lub pokazy filmów, są ukierunkowane - obok podtrzymywania koleżeńskich więzów - na rozszerzanie wiedzy członków Klubu, zwłaszcza w obszarze historycznym. Podobną rolę jak tematyczne spotkania spełniają organizowane przez Klub wycieczki, zwykle związane ze śledzeniem „polskich śladów”, dotychczas odbyły się one do USA, Rosji, Ukrainy, Holandii, Niemiec i Izraela. Dzięki życzliwości PLL LOT Zarząd WKSL ma siedzibę na terenie tego przedsiębiorstwa w Warszawie.[1]

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adres siedziby: ul. 17 Stycznia 39, 00-906 Warszawa, bud. WUR, pok. 216.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ryszard Witkowski "70 lat Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa" Copyright by Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa 2009 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]