Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa ,WKSL – stowarzyszenie weteranów pracy i służby w lotnictwie.

Logo jubileuszowe WKSL


Historia[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie jest dziedzicem Klubu Seniorów Lotnictwa założonego w kwietniu 1939 roku przy Aeroklubie Rzeczypospolitej Polskiej. Po wojennej przerwie wznowionego w 1956 roku - początkowo pod nazwą Komisji Historycznej Aeroklubu RP, a od 1957 roku jako Klub Seniorów Lotnictwa przy APRL. Nazwę „Warszawskiego” Klub nosi od 1969 roku, kiedy stał się jedną z sekcji Aeroklubu Warszawskiego. Od roku 1994 WKSL jest zarejestrowany jako samodzielne stowarzyszenie.

Cele statutowe[edytuj | edytuj kod]

WKSL funkcjonuje w oparciu o statut, który wśród głównych celów stowarzyszenia wymienia:

  • działania na rzecz lotnictwa,
  • integrowanie społeczności lotniczej,
  • kultywowanie tradycji polskiego lotnictwa,
  • opiekę nad przedmiotami i miejscami ważnymi dla historii lotnictwa.

Przedsięwzięciami służącymi realizacji powyższych celów są: okresowe spotkania członków Klubu, akcje odczytowe, uczestnictwo w związanych z lotnictwem imprezach okolicznościowych, działanie na rzecz utrwalania pamięci o osiągnięciach polskiego lotnictwa oraz opieka nad miejscami związanymi z historią polskich skrzydeł, w tym opieka nad grobami lotników.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Powyższe działania WKSL w wielu miejscach pozostawiły trwały ślad:

  • na ścianie kaplicy na terenie wojennego cmentarza w Radzyminie znajduje się ufundowana przez WKSL tablica upamiętniająca poległych lotników września 1939 z załóg 3 zestrzelonych tu bombowców „Łoś”,
  • na terenie przedwojennego lotniska mokotowskiego w Warszawie stoi ufundowany przez Klub w 2000 roku głaz z tablicą przypominającą wspaniałą przeszłość tego miejsca
  • na terenie warszawskiego cmentarza Powązki Wojskowe widoczny jest odbudowany przez WKSL grobowiec Stanisława Latwisa, twórcy melodii popularnego „Marsza Lotników”.

Działalność WKSL była wielokrotnie honorowana: m. in. w 1995 roku Klub otrzymał Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, w 1999 roku Wyróżnienie Honorowe „Błękitne Skrzydła” a w 2009 roku tytuł „Zasłużonego dla Warszawy” i odznakę „Syreny” . Wielu członkom WKSL Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI przyznała wysoko cenione Dyplomy Paula Tissandiera.

Staraniem Klubu ukazują się też wydawnictwa książkowe: w 2009 roku była to 100-stronicowa jubileuszowa publikacja pt. „70 lat Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa” a w 2010 roku podobne opracowanie pt. „100 lat Lotniska Mokotowskiego w Warszawie (1910-2010)”

Informacja o działaniach Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa jest na bieżąco podawana na jej stronie internetowej, oraz w wydawanym nieregularnie wewnętrznym „Biuletynie WKSL”.

Władze[edytuj | edytuj kod]

W ciągu istnienia WKSL przez jego szeregi przewinęło się blisko 1000 weteranów pracy i służby w lotnictwie,rezydujących w Warszawie lub jej okolicy. Nieprzeciętnymi osobistościami byli prezesi Klubu. Pierwszym, przedwojennym, był ks. Janusz Radziwiłł, pierwszym zaś po wojnie pilot doświadczalny z DWL-RWD, sportowy oraz działacz aeroklubowy Kazimierz Chorzewski. Przez kilkanaście lat prezesem WKSL był Włodzimierz Wilanowski, były dyrektor PLL LOT. Od roku 2009 prezesem Klubu jest Jerzy Madler, wieloletni nauczyciel akademicki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Zasłużeni działacze[edytuj | edytuj kod]

Wśród członków WKSL było i jest wiele postaci, których nazwiska są na trwale zapisane w historii lotnictwa polskiego, jak:

Wyróżniającymi się grupami są w WKSL byli piloci PLL LOT, piloci doświadczalni, mechanicy obsługi sprzętu latającego, agrolotnicy i dydaktycy lotniczy.

Formy działania[edytuj | edytuj kod]

Ważną formą działalności WKSL są spotkania i prelekcje. Szczególnie uroczysty charakter mają spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia („Opłatki”) i Wielkiej Nocy („Jajka”), służące wzmocnieniu więzi między członkami. Comiesięczne spotkania, którym zazwyczaj towarzyszą prelekcje zaproszonych ekspertów lub pokazy filmów, są ukierunkowane - obok podtrzymywania koleżeńskich więzów - na rozszerzanie wiedzy członków Klubu, zwłaszcza w obszarze historycznym. Podobną rolę jak tematyczne spotkania spełniają organizowane przez Klub wycieczki, zwykle związane ze śledzeniem „polskich śladów”, dotychczas odbyły się one do USA, Rosji, Ukrainy, Holandii, Niemiec i Izraela. Dzięki życzliwości PLL LOT Zarząd WKSL ma siedzibę na terenie tego przedsiębiorstwa w Warszawie.[1]

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adres siedziby: ul. 17 Stycznia 39, 00-906 Warszawa, bud. WUR, pok. 216.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ryszard Witkowski "70 lat Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa" Copyright by Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa 2009 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]