Warsztat Muzyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warsztat Muzyczny
Rok założenia 1963
Rok rozwiązania 1988
Pochodzenie  Polska
Gatunek muzyka awangardowa
Skład
Edward Borowiak
Witold Gałązka
Zygmunt Krauze
Czesław Pałkowski

Warsztat Muzyczny - polski zespół specjalizujący się w wykonywaniu muzyki awangardowej.

Powstał w 1963 w Warszawie. Początkowo współpracował ze Studiem Elektronicznym Polskiego Radia, w zmiennej obsadzie, w zależności od potrzeb wykonywanych utworów. Z zespołem współpracowali różni muzycy, m.in. Tomasz Sikorski, Marta Ptaszyńska. Od 1967 do 1988 występował jednak przede wszystkim w składzie:

  • Edward Borowiak - puzon
  • Witold Gałązka - wiolonczela
  • Zygmunt Krauze - fortepian (i zarazem kierownik zespołu)
  • Czesław Pałkowski - klarnet

W latach 70. członkowie zespołu grywali także na instrumentach ludowych z różnych stron Polski, m.in. na lirach korbowych.

Zespół występował w wielu krajach Europy, w Chicago i Kanadzie, oraz na bardzo wielu festiwalach muzyki awangardowej, m.in. kilkanaście razy na festiwalach "Warszawska jesień". Wykonywał przede wszystkim utwory zamawiane u kompozytorów z całego świata na swój specyficzny skład. Dla zespołu komponowali m.in.: Louis Andriessen, Edison Denisow, Morton Feldman, Vinko Globokar, Lejaren Hiller, Mauricio Kagel, Per Nørgård, Michael Nyman, Frederic Rzewski, Siergiej Slonimski.

Pierwsze wykonania utworów polskich kompozytorów (wybór) przeznaczonych na tę specyficzną obsadę:

Informacja sporządzona na podstawie: K. Tarnawska-Kaczorowska ’’Zygmunt Krauze. Między intelektem, fantazją, powinnością i zabawą’’, Warszawa 2001, s. 16-17 o programu "Warszawska Jesień"