Warzęcha królewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warzęcha królewska
Platalea regia[1]
Gould, 1838
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada neognatyczne
Rząd pelikanowe
Rodzina ibisy
Rodzaj Platalea
Gatunek warzęcha królewska
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Warzęcha królewska (Platalea regia) – gatunek dużego, brodzącego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae) Żyje na płyciznach słodko- i słonowodnych terenów podmokłych w Australii, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona. Jego występowanie zostało również udokumentowane w Nowej Kaledonii. Ptak pojawił się tam jako gatunek-włóczęga. Warzęcha królewska jest ptakiem żywiącym się rybami, skorupiakami i małymi owadami. Szuka pożywienia poprzez filtrowanie dziobem wody z boku na bok. Warzęcha królewska została zakwalifikowana jako gatunek "najmniejszej troski" w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych, ponieważ występuje na rozległym obszarze.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Upierzenie lęgowe

Warzęcha królewska jest dużym ptakiem ubarwionym na biało, z czarnym dziobem w kształcie łyżki. Jest ptakiem brodzącym, ma długie nogi przystosowane do brodzenia w wodzie.

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Żywi się rybami i innymi zwierzętami morskimi, takimi jak skorupiaki, kraby i żaby, także owadami. Chwyta swoje ofiary przez szybki ruch dziobem.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Z początkiem pory lęgowej długie, białe pióra wyrastają z grzbietów ptaków, a na ich głowach pojawiają się kolorowe łaty. Gniazdo jest otwarte, zbudowane z patyków na zasadzie platformy. Samice składają w nim dwa lub trzy jaja. Pisklęta wylęgają się po 21 dniach. Warzęchy królewskie są bardzo wrażliwe na przerywanie im przebiegu okresu rozrodczego. W Australii zaobserwowano, że całe kolonie opuszczały swoje jaja po drobnym zakłóceniu wysiadywania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Platalea regia, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Platalea regia. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]