Warzęcha królewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Warzęcha królewska
Platalea regia[1]
Gould, 1838
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

pelikanowe

Podrząd

ibisowce

Rodzina

ibisy

Rodzaj

Platalea

Gatunek

warzęcha królewska

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Warzęcha królewska[3] (Platalea regia) – gatunek dużego, brodzącego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Żyje na płyciznach słodko- i słonowodnych terenów podmokłych w Australii, Nowej Zelandii (Wyspa Południowa), na Nowej Gwinei i Jawie. Poza sezonem lęgowym zalatuje na Tasmanię, Wyspy Salomona, Nową Kaledonię, Borneo, Celebes, Moluki, Małe Wyspy Sundajskie i Wyspę Północną[4]. Warzęcha królewska jest ptakiem żywiącym się rybami, skorupiakami i małymi owadami. Szuka pożywienia poprzez filtrowanie dziobem wody z boku na bok. Została zakwalifikowana jako gatunek najmniejszej troski w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN, ponieważ występuje na rozległym obszarze. Nie wyróżnia się podgatunków[4][5].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Upierzenie lęgowe
Warzęcha królewska w locie

Długość ciała 74–81 cm; rozpiętość skrzydeł 120 cm; masa ciała 1400–2070 g[4].

Warzęcha królewska jest dużym ptakiem ubarwionym na biało, z czarnym dziobem w kształcie łyżki i czarną twarzą; nad okiem mały, żółty pasek[6]. Ma długie, czarne nogi przystosowane do brodzenia w wodzie. W szacie godowej na tyle głowy charakterystyczny grzebień z piór, u samców dochodzący do 20 cm długości; ponadto kremowożółta plama na dolnej części szyi i górnej części piersi[6]. Samice są podobne do samców, ale nieco mniejsze, mają krótsze nogi, dziób i grzebień[6].

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Żywi się rybami i innymi zwierzętami wodnymi, takimi jak skorupiaki, kraby i żaby, także owadami. Chwyta swoje ofiary przez szybki ruch dziobem.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Z początkiem pory lęgowej długie, białe pióra wyrastają z grzbietów ptaków, a na ich głowach pojawiają się kolorowe łaty. Gniazdo jest otwarte, zbudowane z patyków na zasadzie platformy. Samice składają w nim dwa lub trzy jaja. Pisklęta wylęgają się po 21 dniach. Warzęchy królewskie są bardzo wrażliwe na przerywanie im przebiegu okresu rozrodczego. W Australii zaobserwowano, że całe kolonie opuszczały swoje jaja po drobnym zakłóceniu wysiadywania.

Status[edytuj | edytuj kod]

IUCN uznaje warzęchę królewską za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. BirdLife International ocenia trend liczebności populacji jako stabilny, ale fluktuujący ze względu na wahania powierzchni podmokłych siedlisk w kolejnych latach (tzn. lata suchsze – mniejsza liczebność ptaków, wilgotniejsze – większa)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Platalea regia, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b Platalea regia, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. Systematyka i nazwa polska za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Threskiornithidae Poche, 1904 - ibisy - Ibises (Wersja: 2019-10-12). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-02-23].
  4. a b c Matheu, E., del Hoyo, J., Garcia, E.F.J. & Boesman, P.: Royal Spoonbill (Platalea regia). [w:] del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (red.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. Lynx Edicions, Barcelona, 2020. [dostęp 2020-02-23].
  5. F. Gill, D. Donsker, P. Rasmussen (red.): Ibis, spoonbills, herons, hamerkop, shoebill, pelicans. IOC World Bird List (v10.1). [dostęp 2020-02-23]. (ang.).
  6. a b c Royal Spoonbill. [w:] Birds in Backyards [on-line]. BirdLife Australia. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]