Wasylisa Mielentiewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wasylisa Mielentiewa
ilustracja
Wasylisa Mielentiewa, obraz Nikołaja Niewriewa
caryca Rosji
Jako żona Iwana IV Groźnego
Dane biograficzne
Mąż Mielentij Iwanow
Mąż Iwan IV Groźny

Wasylisa Mielentiewa – szósta żona cara Iwana IV Groźnego.

W Chronografie o małżeństwach cara Iwana Wasiljewicza można się dowiedzieć, że car "ożenił się z wdową Wasylisą Mielentjewą, której męża opricznik zabił; bardzo strojna i urodziwa, takowych nie było wśród dziewic, jakie przywożono na oględziny carowi"[1]

Badania przeprowadzone przez wielu historyków dowodzą, że małżeństwo Iwana IV Groźnego z Wasylisą Mielentiewą było jedynym przypadkiem, w którym car kierował się uczuciem.

Do rejestru podatkowego wzniesiono przypadek niezwykły dla historii XVI stulecia. Dzieci nikomu nieznanego Mielentija Iwanowa, nienależącego do arystokracji moskiewskiej, otrzymały wotczinę – półtora tysiąca dziesięcin ziemi ornej, rozległe lasy i łąki. Niewielu spośród wybitnych bojarów nagradzano tak szczodrze nawet za najwyższe osiągnięcia dla państwa. Sieroty po nieznanym Mielentiju, nie miały żadnych zasług poza jedną: krótko przed darowaniem im ziemi ich matka – wdowa Wasylisa Mielentjewa - została szóstą żoną cara Iwana. Małżeństwo z wdową po diaku, osobą nieszlacheckiego pochodzenia, nie łączyło się z żadnymi spekulacjami politycznymi.

Związek z Iwanem rozpadł się, gdy car przyłapał żonę na zdradzie z młodym sokolniczym. Młodzieńca zabito, a następnego dnia pochowano w Słobodzie Aleksandrowskiej. W grobie obok została pochowana żywcem Wasylisa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrusiewicz A., Iwan Groźny, Warszawa 2006, s. 180

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GPB, dział rękopisów, zbiór O.XVII, 17, k. 157.