Wasylisa Mielentiewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wasylisa Mielentiewa
Ilustracja
Wasylisa Mielentiewa, obraz Nikołaja Niewriewa
caryca Rosji
Jako żona Iwana IV Groźnego
Dane biograficzne
Mąż Mielentij Iwanow
Mąż Iwan IV Groźny

Wasylisa Mielentiewa – szósta żona cara Iwana IV Groźnego.

W Chronografie o małżeństwach cara Iwana Wasiljewicza można się dowiedzieć, że car "ożenił się z wdową Wasylisą Mielentjewą, której męża opricznik zabił; bardzo strojna i urodziwa, takowych nie było wśród dziewic, jakie przywożono na oględziny carowi"[1].

Badania przeprowadzone przez wielu historyków dowodzą, że małżeństwo Iwana IV Groźnego z Wasylisą Mielentiewą było jedynym przypadkiem, w którym car kierował się uczuciem[potrzebny przypis].

Do rejestru podatkowego wzniesiono przypadek niezwykły dla historii XVI stulecia. Dzieci nikomu nieznanego Mielentija Iwanowa, nienależącego do arystokracji moskiewskiej, otrzymały wotczinę – półtora tysiąca dziesięcin ziemi ornej, rozległe lasy i łąki. Niewielu spośród wybitnych bojarów nagradzano tak szczodrze nawet za najwyższe osiągnięcia dla państwa. Sieroty po nieznanym Mielentiju, nie miały żadnych zasług poza jedną: krótko przed darowaniem im ziemi ich matka – wdowa Wasylisa Mielentjewa - została szóstą żoną cara Iwana. Małżeństwo z wdową po diaku, osobą nieszlacheckiego pochodzenia, nie łączyło się z żadnymi spekulacjami politycznymi.

Związek z Iwanem rozpadł się, gdy car przyłapał żonę na zdradzie z młodym sokolniczym. Młodzieńca zabito, a następnego dnia pochowano w Słobodzie Aleksandrowskiej. W grobie obok została pochowana żywcem Wasylisa[potrzebny przypis].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrusiewicz A., Iwan Groźny, Warszawa 2006, s. 180

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GPB, dział rękopisów, zbiór O.XVII, 17, k. 157.