Waverly Hills

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waverly Hills Sanatorium, zlokalizowane w Louisville, Kentucky, USA, zostało zbudowane w 1908 roku i otwarte dwa lata później, jako szpital do leczenia pacjentów chorych na gruźlicę.

Na początku XX wieku, w okręgu Jefferson wybuchła epidemia gruźlicy. Początkowo został zbudowany budynek, dla około stu czterdziestu pacjentów. Ponieważ epidemia rozszerzała się, potrzeba było większego szpitala. W marcu roku 1924 zaczęto budować nowy, pięciopiętrowy budynek, mogący pomieścić ponad czterystu pacjentów. Budowla została otwarta 17 października 1926 r. Szpital został zamknięty w czerwcu 1961 r.

Jedna z najpowszechniej znanych legend Waverly Hills, to opowieść o pokoju nr 502. Mówi ona o pielęgniarce, która popełniła samobójstwo przez powieszenie w tym właśnie pokoju. Kilka lat później inna pielęgniarka skoczyła z dachu budynku, ponieważ była już zakażona gruźlicą i dowiedziała się, że jest w ciąży, na dodatek pozamałżeńskiej. Inną historią jest Death Tunnel – tunel śmierci. Jest to tunel, który został zbudowany, aby usuwać zwłoki zmarłych pacjentów, i ukrywać je przed innymi pacjentami, jak i przed światem. Żniwa epidemii usuwano i zatajano przed bywalcami Waverly Hills, by nie podsycać w nich paniki. W szpitalu dokonywano eksperymentów medycznych na pacjentach.

Obecnie Waverly Hills, jest poddane pracom renowacyjnym, i otwarte jest dla zwiedzających.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W roku 2004, w sanatorium nakręcono film – Tunel śmierci, oraz film dokumentalny Spooked.

Dwa lata później, w 2006 roku budynek odwiedzili śledczy z The Atlantic Paranormal Society (TAPS) w celu zbadania budynku na obecność zjawisk paranormalnych. Skutki śledztwa można obejrzeć w odcinku 14 sezonu 2 zatytułowanego Haunted Sanatorium.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]