Wawrzyniec Ruiz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Wawrzyniec Ruiz
męczennik
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1600
Binondo

Data i miejsce śmierci

29 września 1637
wzgórze Nishizaka w Nagasaki

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

18 lutego 1981
Manila (Filipiny)
przez Jana Pawła II

Kanonizacja

18 października 1987
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Wawrzyniec Ruiz (ur. ok. 1600 na Binondo; zm. 29 września 1637 Nishizaka w Nagasaki w Japonii) − święty Kościoła katolickiego, protomęczennik i pierwszy święty z Filipin.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był Chińczykiem a matka Filipinką. Już jako dziecko służył w kościele oraz w klasztorze dominkanów. Ponieważ miał szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Różańcowej wstąpił do Bractwa Różańcowego. W kolejnych latach pracował jako notariusz oraz kopiował ważne dokumenty pismem kaligraficznym. Ożenił się i miał dwóch synów oraz córkę.

Gdy dominikanie Antoni Gonzalez, Wilhelm Courtet, Wincenty od Krzyża Shiwozuka i Michał de Aozaraza jechali na misje do Japonii, popłynął razem z nimi. Wprawdzie nie zamierzał dotrzeć aż do samej Japonii, a tylko do Makau, jednak splot okoliczności sprawił, że razem z nimi wylądował na Okinawie w końcu czerwca 1636 r. Towarzyszył im jeszcze Łazarz z Kioto. W tym czasie w Japonii trwały prześladowania chrześcijan. Środki ostrożności, jakie podjęli przybysze okazały się niewystarczające i krótko po dotarciu do Japonii zostali oni schwytani. Przez ponad rok byli uwięzieni na Okinawie, a 21 września 1637 r. jego razem z Antonim Gonzalezem i Łazarzem z Kioto zabrano do Nagasaki. Został poddany torturom mającym skłonić go do wyrzeczenia się wiary, które jednak go nie złamały. Proponowano mu również pieniądze w zamian za apostazję. Dnia 27 września 1637 r. został zabrany razem z innymi chrześcijanami na wzgórze Nishizaka w Nagasaki, gdzie zastosowano wobec niego tsurushi, w wyniku czego zmarł 29 września. Jego ciało spalono, a popioły wrzucono do morza.

Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 18 lutego 1981 r. w Manili na Filipinach w grupie Dominika Ibáñez de Erquicia i towarzyszy. Tę samą grupę męczenników kanonizował Jan Paweł II 18 października 1987 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]