Przejdź do zawartości

Wdżary Niżne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wdżary Niżne – niewielka polana w Pasmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Znajduje się na północno-wschodnim grzbiecie Wielkiej Przehyby, który poprzez Wietrzne Dziury, Wdżary Wyżne i Połom opada do doliny Popradu w Rytrze. Wdżary Niżne znajdują się na tym grzbiecie poniżej polany Wdżary Wyżne[1]. Właściwie to jest to ciąg kilku niewielkich polanek[2]. Nazwa obydwu tych polan pochodzi zapewne od sposobu otrzymywania polan przez wypalanie (tzw. cyrhlenie). Dawniej była intensywnie eksploatowana, po II wojnie światowej coraz mniej, później wcale. Od dawna nieużytkowana polana stopniowo zarasta lasem ze szkodą dla różnorodności biologicznej i walorów widokowych. W okresie największej pasterskiej eksploatacji gór (przed II wojną światową) północny grzbiet Wielkiej Przehyby był w dużym stopniu bezleśny; na mapie WIG z 1930 zaznaczone jest ok. 25 polan na tym grzbiecie[2]. Na mapie Compass można jeszcze odnaleźć nazwy niektórych z nich: Tylowska, Krzyżówka Wyżna, Krzyżówka Niżna, Wybrochsko, Wdżary Wyżne i Niżne, Wychody, Paszkowa, Kanarkówka[3]. Obecnie jest to grzbiet niemal całkowicie zalesiony; tylko Kanarkówka częściowo jest koszona, pozostałe polany już zarosły lub zarastają lasem.

Z powodu niewielkich rozmiarów widoki z polan Wdżary Niżne są mocno ograniczone. Polana ta jest ważna natomiast z turystycznego punktu widzenia: w jej pobliżu krzyżują się dwa szlaki turystyczne.

Szlaki turystyczne

[edytuj | edytuj kod]
szlak turystyczny niebieski – niebieski: Rytro – dolina Wielkiej Roztoki – Wdżary Niżne – Wdżary Wyżne – Wietrzne Dziury – rozdroże Zwornikrozdroże pod Wielką PrzehybąPrzehyba
szlak turystyczny zielony zielony: Barcice – Paszkowa – Wdżary Niżne.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Beskid Sądecki. Mapa 1:50 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „Wit” s.c.. ISBN 83-915737-3-7.
  2. a b Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6.
  3. Geoportal. [dostęp 2010-07-15].