WebP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
WebP
Rozszerzenia pliku .webp[1]
Typ MIME image / webp
Producent Google
Data opracowania 30 września 2010[2]
Typ format obrazu
Strona internetowa

WebP – format kompresji statycznych i animowanych[3] obrazów rastrowych. Jest rozwijany przez Google w oparciu o technologie zdobyte przy zakupie On2 Technologies[4]. Został zaprezentowany 30 września 2010[2]. Siostrzanym projektem jest format wideo WebM. WebP ma dwa tryby kompresji: stratną i bezstratną.

Zastosowanie[edytuj]

WebP ma być nowym otwartym standardem dla skompresowanej grafiki w Internecie jako bezpośredni konkurent dla starszego formatu JPEG przy mniejszym rozmiarze w porównywalnej jakości[5]. Format ten ma też zastąpić PNG i GIF dzięki zastosowaniu kompresji bezstratnej i przezroczystości[6].

Przeglądarki WWW[edytuj]

Pierwszą przeglądarką obsługującą format WebP była Google Chrome[7]. Kolejną przeglądarką była Opera 11.10. Internet Explorer nie obsługuje tego formatu. Mozilla początkowo odrzuciła poprawki do Firefoksa zapewniające obsługę WebP[8] jednak w sierpniu 2016 zmieniła tą strategię, dodając jednocześnie do swych planów wsparcie dla WebP w przyszłości[9].

Format ten ze względu na małą wielkość pliku i dość dobrą jakość został użyty w funkcji Opera Turbo, dzięki której strony mają wczytywać się szybciej niż we wcześniejszych wersjach przeglądarki[10]. Funkcja Opera Turbo działa w ten sposób, że serwery Opery pobierają obrazek JPEG, w locie go kompresują do WebP i przesyłają do użytkownika. Jest to jak dotychczas największe użycie tego formatu, mimo że użytkownik może tego nawet nie zauważyć.

Zdobywanie popularności[edytuj]

W 2013 Facebook zaczął wysyłać do losowej grupy użytkowników zdjęcia w formacie WebP[11].

W lipcu 2013 Google zmieniło layout Google Play na nowy używający grafik WebP. Dla przeglądarek nie obsługujących WebP nadal dostępne są dłużej wczytujące się obrazy PNG[12].

Inne oprogramowanie[edytuj]

Obsługa formatu WebP została dodana do edytora graficznego Pixelmator[13]. GIMP obsługuje zapis do tego formatu przez plugin[14], podobnie jak Photoshop[15].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy