Web akcelerator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Web akcelerator to serwer proxy, który redukuje liczbę zapytań i czas dostępu do otwieranych stron internetowych. Może przyjąć postać rozwiązania sprzętowego lub występować jako oprogramowanie.

Techniki[edytuj | edytuj kod]

Akceleratory ruchu sieciowego mogą korzystać z kilku technik przyśpieszających pobieranie stron:

  • Mogą przechowywać ostatnio lub najczęściej otwierane adresy w pamięci podręcznej, dzięki czemu strony są szybciej przesłane do komputera klienckiego pomimo długiego czasu dostępu i niskiej przepustowości oryginalnego serwera.
  • Mogą odświeżać obiekty w pamięci podręcznej zapewniając łatwy dostęp do materiałów źródłowych.
  • Mogą odczytywać z wyprzedzeniem powiązane z daną lokalizacją domeny internetowe (HTML lub Javascript) redukując czas oczekiwania przy ich otwieraniu.
  • Mogą korzystać ze wstępnego pobrania danych dla dokumentów, które mogą zostać otwarte w najbliższym czasie.
  • Mogą kompresować dokumenty, aby zmniejszyć rozmiar pobieranych danych (np. redukując jakość otwieranych obrazków lub przesyłając tylko informacje dotyczące zmian na stronie względem wcześniej zapamiętanego stanu).
  • Mogą optymalizować kod źródłowy różnych dokumentów (napisanych w HTML lub Javascript).
  • Mogą filtrować zawartość stron, usuwając reklamy i niepożądane obiekty, dzięki czemu w ogóle nie są one pobierane.
  • Mogą kolejkować dane, w pierwszej kolejności przesyłając tekst, następnie obrazy, a na końcu multimedia.
  • Mogą podtrzymywać ciągłe połączenie TCP pomiędzy klientem a serwerem pośredniczącym.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Web akceleratory mogą być zainstalowane komputerze klienckim (tym z którego przeglądana jest sieć), urządzeniu przenośnym lub u dostawcy połączenia internetowego albo po obu stronach. Akceleracja oparta na kompresji może wymagać serwera hostującego, na którym gromadzone są skompresowane dane przed dostarczeniem ich do komputera klienckiego.

Klient-Serwer[edytuj | edytuj kod]

Serwer pośredniczący może znajdować się albo przed serwerem Web i przechwytywać dane przychodzące do i wychodzące z serwera albo przed komputerem klienckim, w którym przechwytuje dane przychodzące do i wychodzące z przeglądarki internetowej.

Po stronie klienta[edytuj | edytuj kod]

Od czerwca 2006 roku, większość programów oferuje poprawę połączeń modemowych (dial-up) i stałych, które mogą nie oferować najlepszej prędkości. Wielu użytkownikom pozwala to skrócić od 2 do 10 razy średni czas wczytywania stron, niektórzy mówią o przyśpieszeniu od 5 do nawet 20 razy w przypadku niektórych witryn. Wielu dostawców usług Internetu oferuje web akceleratory wbudowane w ich menedżery połączeń internetowych. Web akceleratory są zazwyczaj przeznaczone do przyśpieszania przeglądania Internetu, czasami do e-mailowania, natomiast nie mają wpływu na przesyłanie strumieni audio/wideo (ang. streaming]), granie, pobieranie w sieciach P2P czy inne programy internetowe.

Po stronie serwera[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe web akceleratory są ukierunkowane na właścicieli stron lub aplikacji internetowych. Tego typu akceleratory są instalowane przed serwerami web i używają różnych technik przyśpieszania połączenia.

Producenci akceleratorów „po stronie serwera”, jak np. Arahe SiteCelerate, zarabiają zmniejszając obciążenie ruchu na witrynach (redukując zużycie mocy obliczeniowej procesora i zwiększając stabilność serwera umożliwiając mu obsługę większej liczby użytkowników przy jednoczesnym oszczędzaniu limitów transferu).

Najpopularniejszy[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na ogromną liczbę możliwych konfiguracji sprzętowych, różne systemy operacyjne i przeglądarki internetowe nie można wskazać jednego, najlepszego akceleratora ruchu sieciowego. W niektórych wypadkach akceleratory mogą nawet powodować spowolnienie i zapychanie łącza.

Porównanie[edytuj | edytuj kod]

Kompresja System
operacyjny
Przeglądarka Caching Prefetching Optymalizacja
kodu
Preemptive
hostname
resolution
Klient Połączenie Cena
FasterFox for Firefox Brak Windows, Mac, urządzenia przenośne Firefox Tak Tak Nie Nie użytkownik Dialup, Wireless, Broadband, DSL Bezpłatny
SiteCelerate Tekst i obrazki ? Dowolna Tak Tak Nie Nie użytkownik/ISP Dowolna Na CPU
ONSPEED Tekst, obrazki, Flash i dokumenty Office Windows, Mac, urządzenia przenośne Dowolna Nie Nie Nie Nie użytkownik Dialup, Wireless, Broadband, DSL $49.99 (US)
£24.99 pa
Bezpłatny (dla użytkowników BT Yahoo! Dialup Internet w UK)
Proxyconn Web Accelerator Tekst, obrazki, Flash i dokumenty Office Windows, Mac, urządzenia przenośne Dowolna Tak Tak Nie Nie użytkownik Dialup, Wireless, Broadband, DSL $47.88 rocznie lub $5.95 miesięcznie
Google Web Accelerator Tak Windows Explorer, Firefox Tak Tak Nie Nie użytkownik/Google serwer Broadband Bezpłatny
Propel Tekst, obrazki, e-maile, pobieranie HTTP Windows, Mac Explorer, Firefox, Opera, Netscape Tak Nie Nie Nie użytkownik, ISP Dial, DSL, ISDN, Satellite, wireless $44.95 rocznie. Bezpłatny dla użytkowników wielu ISP
Toonel Tekst i obrazki Windows, Linux, MacOS, Symbian, WindowsMobile Dowolna Nie Nie Nie Nie użytkownik/ISP Dowolna Bezpłatny
Freewire Obrazki i załączniki e-mailowe Windows (oprócz NT i 95) Internet Explorer 5.0 lub nowszy ? ? Nie Nie ISP Dial-up Zależnie od kraju
Ziproxy Tekst, obrazki i dowolne dane „gzippable" Unix (Linux, *BSD, inne) Dowolna Nie Nie HTML
Javascript
CSS
Tak ISP Dowolna Bezpłatny