Weißensee (jezioro w Austrii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Weißensee
ilustracja
Położenie
Państwo

 Austria

Wysokość lustra

930 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

6,5 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


11,6 km
0,9 km

Głębokość
• maksymalna


97 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Weißenbach, dopływ Drawy

Rodzaj jeziora

polodowcowe

Położenie na mapie Alp
Mapa konturowa Alp, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Weißensee”
Ziemia46°42′24″N 13°20′28″E/46,706667 13,341111

Weißensee – jezioro polodowcowe w austriackim kraju związkowym Karyntia. Leży w Alpach Gailtalskich, w Południowych Alpach Wapiennych. To największe jezioro w okolicy i główna atrakcja turystyczna tej części Alp.

Pomimo iż jezioro leży na wysokości 930 m, jego wody w lecie osiągają temperaturę do 24 °C. W zimie natomiast lustro zamarza całkowicie, umożliwiając jazdę na łyżwach. Na wschodnich brzegach jeziora leży gmina Stockenboi. Tutaj też wypływa Weißenbach, który łączy się później z Drawą.

Około 2/3 powierzchni jeziora jest obszarem chronionym i wodny transport motorowy jest zabroniony, z wyjątkiem transportu publicznego. Woda w jeziorze jest tak czysta, że można ją pić[potrzebny przypis]. Jezioro bogate jest w ryby, między innymi pstrągi, karpie i okonie. Na skutek gospodarki rybackiej z pierwotnie występujących w jeziorze ośmiu gatunków ryb zniknęły dwa, a wprowadzono dziewięć obcych. Z tego powodu stan ekologiczny ichtiofauny, a więc i całej jeziornej jednolitej części wód klasyfikowany jest jako słaby, mimo bardzo dobrego stanu fitoplanktonu i makrofitów[1].

W 1987 r. kręcono tu niektóre sceny do filmu W obliczu śmierci, w którym rolę Jamesa Bonda zagrał Timothy Dalton.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyrok Trybunału (siódma izba) z dnia 21 marca 2024 r. ECLI:EU:C:2024:256 [online], Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej [dostęp 2024-04-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]