Wei Yi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Wei.
Wei Yi
Ilustracja
Wei Yi, Ateny 2012
Państwo  Chiny
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1999
prowincja Jiangsu
Tytuł szachowy arcymistrz (2013)
Ranking FIDE 2740 (01.10.2017)[1]
Miejsce w kraju 3
FIDE Top 100 18
Gnome-go-next.svg Chińscy arcymistrzowie szachowi

Wei Yi (chiń. 韦奕; pinyin Wéi Yì; ur. 2 czerwca 1999 w prowincji Jiangsu) – chiński szachista, arcymistrz od 2013 roku (był wówczas najmłodszym arcymistrzem na świecie)[2].

Kariera szachowa[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces na arenie międzynarodowej odniósł w 2009 r. w Salonikach, zdobywając złoty medal na mistrzostwach świata szkół, w kategorii wiekowej do 11 lat[3]. W 2010 r. zdobył w Pórto Cárras tytuł mistrza świata juniorów do 12 lat, natomiast w Pekinie – tytuł mistrza Azji w tej samej kategorii wiekowej. W 2012 r. wypełnił normy na tytuł mistrza międzynarodowego (podczas turnieju Aerofłot Open–B w Moskwie oraz mistrzostw Azji w Ho Chi Minh), jak również dwie normy na tytuł arcymistrza (podczas mistrzostw świata juniorów do 20 lat w Atenach oraz otwartego turnieju 2nd Indonesia Open Chess Championship w Dżakarcie). Trzecią i ostatnią normę arcymistrzowską wypełnił w lutym 2013 r. podczas turnieju Reykjavík Open w Reykjavíku (w turnieju tym podzielił IV miejsce za Pawło Eljanowem, Wesleyem So i Bassemem Aminem, wspólnie m.in. z Iwanem Czeparinowem i Aniszem Girim). Oprócz tego, w 2013 r. zadebiutował w finale indywidualnych mistrzostw Chin (zajmując w końcowej klasyfikacji VI miejsce)[4], wystąpił w rozegranym w Tromsø turnieju o Puchar Świata, w dwóch pierwszych rundach pokonując wyżej od siebie rozstawionych arcymistrzów Jana Niepomniaszczija i Aleksieja Szyrowa (w III rundzie został wyeliminowany przez Szachrijara Mammedjarowa)[5]. W 2014 r. podzielił I m. (wspólnie m.in. z Antonem Kowalowem i Samuelem Shanklandem) w Santa Clarze[6], zwyciężył w León[7], w Zhongshanie (turniej strefowy)[8] oraz zdobył w Pune srebrny medal mistrzostw świata juniorów do 20 lat[9]. W 2015 r. samodzielnie zwyciężył w turnieju Tata Steel–B w Wijk aan Zee[10].

Reprezentant Chin w turniejach drużynowych, m.in.:

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze (stan na wrzesień 2017) osiągnął 1 sierpnia 2017 r., z wynikiem 2753 punktów zajmował wówczas 14. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 2. miejsce wśród chińskich szachistów i pierwsze miejsce pośród juniorów na świecie[14][15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Wei Yi – wybrane partie szachowe (ang.)
  • Wei Yi – profil na stronie FIDE (ang.)