Welf III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Welf III
Ilustracja
książę Karyntii
Okres od 1047
do 1055
Poprzednik Henryk III Salicki
Następca Konrad IV
Dane biograficzne
Dynastia Welfowie
Data urodzenia ok. 1016
Data i miejsce śmierci 13 listopada 1055
Bodman
Ojciec Welf II (hrabia)
Matka Ermentruda z Luksemburga

Welf III (ur. ok. 1016, zm. 13 listopada 1055 w Bodman) – książę Karyntii od 1047, ostatni przedstawiciel starszej linii dynastii Welfów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Welf był synem hrabiego Altdorfu Welfa II oraz Ermentrudy, córki hrabiego Moselgau Fryderyka z Luksemburga. W 1030 po śmierci ojca przejął dobra rodowe położone w Szwabii i Bawarii. Dzięki rodzinnym koneksjom miał znaczne wpływy, poszerzał aktywnie swoje posiadłości – m.in. w 1045 pozyskał część dziedzictwa po hrabiach Ebersbergu. W 1047 cesarz Henryk III Salicki przyznał mu tytuły księcia Karyntii i margrabiego Werony i chociaż Welf praktycznie nie przebywał w tych krajach, podniosło to jego znaczenie polityczne. W 1051 brał udział w wyprawie Henryka III przeciwko Węgrom, pustosząc regiony na północ od Dunaju. Jednak w 1053 przyłączył się do konspiracji przeciwko Henrykowi III prowadzonej przez wygnanego księcia Bawarii Konrada I. Plan zamordowania cesarza i oddania korony Konradowi nie powiódł się z powodu śmierci obu głównych spiskowców (Konrada i Welfa) w 1055. Welf III na łożu śmierci miał wyznać cesarzowi plany i osoby konspiratorów oraz błagać go o przebaczenie.

Zmarł bezpotomnie, co oznaczało koniec starszej linii dynastii Welfów. Swoje dobra zamierzał przekazać klasztorowi Altdorf, jednak jego matka, Ermentruda, wezwała z Italii swojego wnuka, a siostrzeńca Welfa, Welfa IV aby objął dziedzictwo wymarłej dynastii. Ten zapoczątkował młodszą linię dynastii Welfów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Franz von Krones: Welf III.. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 41. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1896, s. 676–677.
  • Welf III.. W: Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung [on-line]. [dostęp 2017-07-05].
  • Welf III. Herzog v.Kärnten. W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2017-07-05].