Wellesley College

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Green Hall, jeden z budynków Wellesley College

Wellesley College – prywatny żeński college sztuk wyzwolonych w Wellesley w stanie Massachusetts. Należy do tzw. Siedmiu Sióstr (Seven Sisters): siedmiu najbardziej prestiżowych szkół żeńskich na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, uważanych za żeński odpowiednik Ligi Bluszczowej (Ivy League).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wellesley Female Seminary (Żeńskie Seminarium w Wellesley) powstało w 1870 w Needham w stanie Massachusetts dzięki Henry’emu i Pauline Durant, filantropom zaangażowanym w sprawę edukacji kobiet[1]. W 1873 zmieniono nazwę szkoły na Wellesley College, a w 1881 Needham stał się miasteczkiem Wellesley.

Pierwszą dyrektorką Wellesley Female Seminary była Ada Howard, absolwentka Mount Holyoke Female Seminary. Z 314 pierwszych studentek tylko 18 ukończyło studia po czterech latach nauki. Od początku swego istnienia uczelnia szczyci się wysokim poziomem nauczania. Posiada jedne z najstarszych w Stanach Zjednoczonych laboratorium fizyczne i laboratorium psychologiczne.

W 1914 w College Hall wybuchł pożar i szybko się rozprzestrzenił. Budynek, którego budowa zajęła cztery lata, spłonął w cztery godziny. Nie było ofiar dzięki temu, że studentki przeszły wcześniej przeszkolenie, jak postępować w razie pożaru.

W 2019 Wellesley College zajął trzecie miejsce na liście najlepszych szkół sztuk wyzwolonych w Stanach Zjednoczonych.

Absolwentki[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwentki Wellesley College.

Wśród wybitnych absolwentek znalazły się działaczki polityczne Hillary Rodham Clinton i Madeleine Albright, Katharine Lee Bates – autorka America the Beautiful, dziennikarki Cokie Roberts i Diane Sawyer, pisarka Nora Ephron, astronautka Pamela Melroy, dziennikarka Marjory Stoneman Douglas, psycholożka Anna Baetjer, przyszła żona Chang Kai-Sheka Soong Meiling i chińska pisarka Bing Xin[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. College History [online], Wellesley College [dostęp 2019-11-06] (ang.).
  2. Wellesley College [online], Wellesley College [dostęp 2019-11-06] (ang.).