Wenecja Północy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wenecja Północy – określenie stosowane w odniesieniu do wybranych miast Europy północnej, które z racji swojego położenia w otoczeniu wód powierzchniowych oraz występowania licznych przepraw, żeglugi i bulwarów, nasuwają porównanie do słynnego i uznawanego za jedno z najpiękniejszych miast – włoskiego miasta Wenecja. Samo określenie w odniesieniu do konkretnego miasta ma znaczenie przede wszystkim marketingowe w zakresie turystyki i promocji danego miasta. Jest kilka takich miast, wobec których stosuje się taką formę wyróżnienia i promocji. Najbardziej znane to: Amsterdam w Holandii[1][2], Petersburg w Rosji[3][4], Sztokholm w Szwecji[5][6], a także polskie miasta takie jak Wrocław[7] czy Bydgoszcz[8][9].

Wenecja
zdjęcie satelitarne Wenecji
kanały w Wenecji
kanały w Wenecji
Amsterdam
sieć kanałów przecina Amsterdam
autobus wodny
kanały w Amsterdamie
Petersburg
Petersburg: rzeka Newa, jej ramiona i kanały
Pałac Zimowy
Rzeka Fontanka
Wrocław
Zdjęcie satelitarne Wrocławia z widocznymi rozgałęzieniami Odry
Zespół wschodnich wysp odrzańskich
Most Grunwaldzki
Sztokholm
Mapa Sztokholmu
Sztokholm z lotu ptaka
kanał wodny
kanał wodny<

Pierwowzór: Wenecja[edytuj | edytuj kod]

Pierwowzorem (odniesieniem) dla miast, wobec których stosowane jest określenie Wenecja Północy, jest miasto Wenecja położone na północy Włoch nad Morzem Adriatyckim. Jest ono położone na licznych bagnistych wyspach, z licznymi kanałami wodnymi (sieć 150 kanałów, ok. 400 mostów), znaczna część transportu odbywa się drogami wodnymi. Popularnym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny)[10]. I te elementy właśnie są cechami wyróżniającymi, które obrazowo oddają stosowane potocznie określenie: miasto na wodzie, i które równocześnie są cechami podnoszonymi na zasadnie analogii, jako uzasadniające stosowanie do wybranych miast określenia Wenecja Północy.

 Osobny artykuł: Wenecja.

Miasta określane jako Wenecja Północy[edytuj | edytuj kod]

Amsterdam jest największym miastem Holandii i jej stolicą konstytucyjną. Położony jest nad rzeką Amstel i licznymi kanałami. Trzy największe w kształcie półksiężyców usytuowane niemalże równolegle do siebie to: Herengracht (położony najbardziej centralnie), Keizersgracht i Prinsengracht. Z nimi łączą się promieniście mniejsze kanały tworząc sieć wodną dzielącą miasto na liczne wyspy. Znajduje się tu 165 kanałów i 1281 mostów. W Amsterdamie popularne są, zwłaszcza wśród turystów, autobusy wodne[1][2][11].

Sankt Petersburg to miasto w Rosji, położone w delcie rzeki Newy, nad Zatoką Fińską. W obszarze miasta znajduje się ponad 40 wysp. Wyspy połączone są 396 mostami, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia jednostkom pływającym przedostania się na jezioro Ładoga[3][4].

Wrocław położony jest nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami, które wpadają do niej w granicach miasta. Dodatkowo miasto posiada wypełnioną stale wodą fosę miejską oraz rozbudowaną sieć kanałów, które wraz z rzekami tworzą tzw. wrocławski węzeł wodny. Na terenie miasta znajduje się ponad 20 wysp oraz ponad 130 mostów i kładek.

Bydgoszcz położona jest nad rzekami takimi jak Brda, Wisła i Młynówka, a także unikatowym Kanale Bydgoskim ze śluzami. Brda z Młynówką otaczają Wyspę Młyńską i znajdującą się na niej tzw. Wenecję Bydgoską. Wszystko jest dowodem tego, jak wielki wpływ na życie i obraz miasta ma woda. Widać to wyraźnie zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy poprzez architekturę, wydarzenia kulturalne i sportowe Bydgoszcz coraz bardziej zwraca się ku rzece. W tej sytuacji nie dziwią porównania do Wenecji, bo w obydwu miastach ten związek wody i zabytków architektury jest niezwykły[12].

Sztokholm to największe miasto i stolica Szwecji. Położony jest częściowo na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz lądzie stałym nad zatoką Morza Bałtyckiego Saltsjön i jeziorem Melar, wraz z łączącą je cieśniną Norrström. Cały obszar stołeczny Sztokholmu obejmuje m.in. archipelag sztokholmski, składający się z 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych. Małe promy pozwalają dostać się na wiele wysp archipelagu sztokholmskiego[5][6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Amsterdam. www.amsterdam.info – Amsterdam.info. [dostęp 2010-08-03]. (pol.).
 2. a b Ciekawe miejsca w Amsterdamie. www.amsterdam.docelowo.pl – Docelowo. [dostęp 2010-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-28)]. (pol.).
 3. a b Wenecja Północy. www.studentnews.pl – Studencki portal. [dostęp 2010-08-02]. (pol.).
 4. a b Zuzanna Kołodziej: Sankt Petersburg – Wenecja północy. www.singielwpodrozy.pl – Singiel w podróży. [dostęp 2010-08-02]. (pol.).
 5. a b Sztokholm - Wenecja Północy. www.sztokholm.info.pl – Witaj Sztokholmie. [dostęp 2010-08-02]. (pol.).
 6. a b Justyna Dżbik , Rafał Kowalczyk: SZTOKHOLM - Z wizytą w "Wenecja północy". www.euranet.eu – Rada Europy, 23.11.2009. [dostęp 2010-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-21)]. (pol.).
 7. Wrocław - Przewodnik. [dostęp 2010-10-12].
 8. https://www.paprocki.org/-o-bydgoszczy
 9. https://visite.pl/wenecja-bydgoska-atrakcje-bydgoszczy-cz-6/
 10. Kanały i mosty. www.wenecja24.info – Wenecja. [dostęp 2010-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-29)]. (pol.).
 11. Amsterdam. www.sababa.nl – Twój portal w Holandii. [dostęp 2010-08-03]. (pol.).
 12. https://www.paprocki.org/-o-bydgoszczy