Wenus Kallipygos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wenus Kallipygos
Ilustracja
Autor

nieznany

Medium

marmur

Wymiary

1,52 m

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Wenus Kallipygos (dosł. „z pięknymi pośladkami”[1]), także Wenus Farnese[2][3]rzymska rzeźba marmurowa pochodząca prawdopodobnie z II wieku, uważana za kopię wcześniejszego greckiego oryginału. Obecnie znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu (nr. inw. 6020)[3].

Mierząca 1,52 m wysokości[2] rzeźba przedstawia boginię Wenus (Afrodytę), wdziewającą chiton. Bogini spogląda przez prawe ramię, podziwiając swoje nagie pośladki i nogi[2]. Rzeźba została odkryta w XVI wieku w Rzymie, podczas wykopalisk na terenie gdzie w starożytności wznosił się Złoty Dom cesarza Nerona[2]. Głowa i dolna część prawej nogi postaci są nowożytną rekonstrukcją[3]. Jako własność rodziny Farnese pod koniec XVIII wieku rzeźba trafiła do Neapolu, gdzie została odrestaurowana przez Carlo Albaciniego. Obecnie jest częścią zbiorów neapolitańskiego Muzeum Narodowego[2]. W XVII i XVIII wieku, podziwiana przez ówczesnych artystów, doczekała się licznych kopii[2].

Neapolitańska Wenus Kallipygos uważana jest za kopię wcześniejszej greckiej rzeźby ze świątyni Afrodyty w Syrakuzach, wzmiankowanej przez Atenajosa[2]. Zgodnie z jego świadectwem w mieście tym mieszkały niegdyś dwie siostry, które kłóciły się o to, która z nich ma piękniejsze pośladki. Poproszony o rozsądzenie sporu młodzieniec przyznał zwycięstwo pierwszej z sióstr. Gdy później opowiedział całą historię swojemu bratu, ten postanowił sam zapoznać się z walorami dziewcząt i uznał, że palma pierwszeństwa należy się drugiej siostrze. Ostatecznie siostry poślubiły obydwu braci, a na pamiątkę wydarzenia ufundowały jako wotum dla Afrodyty wspomniany posąg[1][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Nigel Spivey: Greek Sculpture. Cambridge: Cambridge University Press, 2013, s. 210-211. ISBN 978-0-521-76031-7.
  2. a b c d e f g Encyclopedia of the History of Classical Archaeology. edited by Nancy Thomson de Grummond. London: Routledge, 1996, s. 431-432. ISBN 1-884964-80-X.
  3. a b c d Nicholas Reeves: The Birth of Venus?. W: Joyful in Thebes: Egyptological Studies in Honor of Betsy M. Bryan. edited by Richard Jasnow and Kathlyn M. Cooney. Atlanta: Lockwood Press, 2015, s. 384-385. ISBN 978-1-937040-40-6.