Wercyngetoryks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wercyngetoryks
Ilustracja
wódz Arwernów
Poprzednik Keltillos
Dane biograficzne
Data urodzenia 82 p.n.e.
Data śmierci 46 p.n.e.
Pomnik Wercyngetoryksa w Alise-Sainte-Reine
Pomnik Wercyngetoryksa w Clermont-Ferrand

Wercyngetoryks, łac. Vercingetorix (ur. 82 p.n.e., zm. 46 p.n.e.) – wódz galijskiego plemienia Arwernów, przywódca wielkiego powstania Galów przeciwko władzy Rzymu, syn Keltillosa[1].

Jak największą gorliwość połączył z jak największą bezwzględnością władzy; wahających się przymuszał surowością kar. Za poważniejsze bowiem wykroczenia skazywał na śmierć przez spalenie i wszelkiego rodzaju męczarnie, za mniejsze, po obcięciu uszu lub wyłupieniu jednego oka, odsyłał do domu, aby dla pozostałych byli ostrzeżeniem i surowością kary zastraszali innych.
— Gajusz Juliusz Cezar "Wojna galijska" 7.4

Powstanie Wercyngetoryksa było największym zrywem Galów podczas podboju Galii przez Rzymian. Mimo początkowych zwycięstw (np. Bitwa pod Gergowią), zostało jednak krwawo stłumione. Wercyngetoryks został pokonany przez Juliusza Cezara w bitwie pod Alezją (52 p.n.e.)[1] i poddał się.

Nadszedł bez zapowiedzi. Pojawił się nagle przy trybunale, gdzie Cezar zasiadał, by ogłaszać wyroki. Niektórzy Rzymianie odsunęli się, jako że Wercyngetoryks był rosły, a w swej zbroi budził jeszcze większą grozę. Gdy umilkła wrzawa, wystąpił by przemówić. Padł na kolana przed Cezarem, prosząc tym gestem o miłosierdzie. Wielu patrzących na to wypełniło współczucie, gdy porównywali jego obecną sytuację z wcześniejszym powodzeniem.
— Kasjusz Dion Kokcejanus "Historia rzymska" 40,41

Został wydany Cezarowi przez współplemieńców i zmuszony do wzięcia udziału w jego triumfalnym wjeździe do Rzymu w 46 p.n.e.[1] Prawdopodobnie po 6 latach niewoli został uduszony (według tradycji w Więzieniu Mamertyńskim), co było częstą praktyką w stosunku do jeńców i zakładników w Rzymie.[1]

Imię Wercyngetoryks jest właściwie tytułem wojskowym: w galijskim uer ("ponad", "najwyższy" lub "wielki", por. gr. hyper), cingeto ("wojownik") i rix ("król" albo "wódz", por. łac. rex), co tłumaczy się jako "wielki wódz, król wojowników", bądź "król nad-wojowników". Alternatywne tłumaczenie jego imienia to "Victor of a Hundred Battles" czyli "Zwycięzca Setki Bitew".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Vercingetorix (ang.). ancient.eu. [dostęp 2016-10-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]