Werel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy fikcyjnej planety z książki Cztery drogi ku przebaczeniu. Zobacz też: fikcyjna planeta Werel (Alterra) z powieści Planeta wygnania.

Werel – fikcyjna planeta pojawiająca się w książce Cztery drogi ku przebaczeniu oraz opowiadaniu Dawna Muzyka i niewolnica z cyklu Ekumena Ursuli K. Le Guin. W starożytności została skolonizowana przez ludzi z Hain. Najprawdopodobniej nie występowały na niej endemiczne gatunki zwierząt - wszystkie istoty przywieziono z Hain, podobnie jak część gatunków roślin. Została zdominowana przez Voe Deo - rzutką, agresywną czarnoskórą rasę, która zdominowała ludzi z północy o jaśniejsze skórze. Voe Deo rozwinęli społeczeństwo kapitalistyczne, oparte na niewolnictwie, które przetrwało ok. 3000 lat. Wymienione wyżej utwory literackie opowiadają o upadku tego społeczeństwa.

Werel nie powinna być mylona z planetą o tej samej nazwie pojawiającą się w powieściach Planeta wygnania i Miasto złudzeń tej samej autorki. Zdublowanie nazwy, jak przyznaje sama Le Guin we wstępie do zbioru Urodziny świata było omyłkowe.