Weronika Mars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Weronika Mars (film).
Weronika Mars
Veronica Mars
Gatunek dramat, młodzieżowy, kryminał
Kraj produkcji USA
Oryginalny język angielski
Twórcy Rob Thomas
Główne role Kristen Bell
Jason Dohring
Enrico Colantoni
Muzyka tytułowa We Used to Be Friends, The Dandy Warhols
Liczba odcinków 64
Liczba serii 3 sezony
Odcinki
Produkcja
Produkcja Joel Silver
Rob Thomas
Diane Ruggiero
Jennifer Gwartz
Danielle Stokdyk
Narracja Kristen Bell (jako Weronika Mars)
Czas trwania odcinka około 40 min.
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone UPN (2004–2006)
The CW (2006–2007)
Polska TVN, TVN7
Pierwsza emisja Stany Zjednoczone 22 września 2004 – 22 maja 2007
Polska 5 lutego 2007 – 28 lutego 2008

Weronika Mars (oryg. Veronica Mars) – amerykański kryminalny serial telewizyjny dla młodzieży, stworzony przez Roba Thomasa. Premiera pierwszego sezonu odbyła się 22 września 2004 roku na stacji UPN, a ostatni odcinek został wyemitowany 22 maja 2007 roku, już przez stację The CW. Akcja serialu dzieje się w fikcyjnym miasteczku Neptune, w południowej Kalifornii. Tytułowa bohaterka, grana przez Kristen Bell, to młoda dziewczyna, która skończyła liceum i rozpoczęła studia, już z licencją detektywa – tak jak jej ojciec.

W Polsce prawa do serialu wykupił TVN. Emisja pierwszego i drugiego sezonu trwała od 5 lutego 2007 do 5 kwietnia 2007. Trzecia seria w Polsce pojawiła się 1 lutego 2008 roku. Obecnie Weronika Mars jest emitowana na kanale TVN7.

Rob Thomas w oryginale napisał Veronikę Mars jako książkę, w której główną rolę odgrywał chłopak. Rozdziały (w serialu odcinki) miały zupełnie inną strukturę. Główny bohater w innej kolejności rozwiązywał różne sprawy, a pierwsze dwa sezony miały dotyczyć tej samej i jednej sprawy. Z kolei trzeci miał przybrać inny wygląd – w pierwszej wersji miał zawierać tylko jedną zagadkę, mniej odcinków i być „wstępem” do czwartego oraz pracy w FBI.

Gdy pierwszy sezon wystartował z 22 odcinkami, średnio 2,5 miliona widzów oglądało każdy w Stanach Zjednoczonych. Serial zajmował wysokie miejsca w rankingach najlepszych seriali telewizyjnych i zdobył wiele nagród oraz nominacji, na przykład dwukrotną nominację do Nagród Satelity, cztery do Saturna, czy pięć Teen Choice Awards. Mimo tego, w 2007 roku stacja The CW zdecydowała o zakończeniu serialu.

Wersje serialu na DVD nie zostały wydane w Polsce. Są dostępne między innymi w takich państwach jak USA, Kanada czy Hiszpania.

W 2014 roku powstała kontynuacja filmowa serialu pod tym samym tytułem, której głównym reżyserem był Rob Thomas, a współtwórcą Diane Ruggiero. Jego producentami wykonawczymi byli Joela Silvera, Bell i Jenny Hinkey.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[1]:

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Weronika Mars – główna bohaterka serialu, córka Keitha Marsa i Lianne Mars. Odkąd zginęła jej najlepsza przyjaciółka Lily Kane oraz jej matka uciekła z domu, zaczęła wraz z ojcem - wcześniej szeryfem - prowadzić firmę detektywistyczną. Veronice było ciężko w liceum, do którego uczęszczała (Neptune High School), ponieważ wyśmiewano ją z powodu nielogicznych decyzji jej ojca w ostatnich dniach pracy jako szeryfa. Byłe koleżanki obgadywały Veronicę z zazdrości o chłopaka, z którym się umawiała - Duncana Kane’a, brata Lily.

Choć wiele osób nie tolerowało Veroniki w szkole, powierzano jej sekrety i problemy. Veronica za opłatą pomagała innym uczniom znaleźć dowody na zdradę ich partnerów. Odnalezienie psa koleżanki czy człowieka nie stanowi dla niej większego problemu. W jednym z odcinków możemy zobaczyć, jak Veronica 'pracuje' dla wicedyrektora Neptune High - Vana Clemmonsa, pomagając odzyskać szkolną maskotkę (papugę). Mars odziedziczyła po ojcu bardzo logiczny sposób myślenia i jeśli nie ma bezpośredniego dowodu na czyjąś winę - sama potrafiła wydedukować zakończenie historii.

W trzecim sezonie V. studiuje na uniwersytecie Hearst, najprawdopodobniej kryminologię lub psychologię. Dziekan uczelni, jak i wykładowca kryminologii bardzo ją doceniali. W połowie roku Veronica dowiaduje się o przyjęciu na letni staż w FBI, co było szczytem jej marzeń.

Weronika Mars w swoim życiu zaznała wiele bólu. W pierwszej klasie liceum została zgwałcona na imprezie urodzinowej, pod koniec roku szkolnego zamordowano jej najlepszą przyjaciółkę, jej tata został zdegradowany ze stanowiska szeryfa hrabstwa a mama odeszła z domu, dodatkowo mając problemy alkoholowe. Mimo wszystkich zdarzeń, Veronica pozostaje zabawną, ironiczną i bardzo interesującą osobą. Jej życie miłosne jest burzliwe, jednak nie miała ona wielu chłopaków w swoim życiu.

Keith Mars – ojciec Veroniki, były mąż Lianne. Jest prywatnym detektywem w mieście Neptune, byłym szeryfem. Gdy zamordowano córkę miliardera, właściciela firmy komputerowej - Jake’a Kane’a, Keith oskarżył go o to zabójstwo. Gdy okazało się, że ktoś inny przyznał się do zbrodni, szeryf Mars został zdegradowany ze swojego stanowiska i otworzył biuro detektywistyczne, które prowadzi aż do ostatnich odcinków trzeciej serii. Po zamordowaniu Dona Lamba chwilowo wraca na stanowisko szeryfa hrabstwa.

Został oskarżony o zniszczenie dowodów w sprawie kradzieży w domu Kane’ów, przez co nastąpiły dodatkowe wybory. Wykorzystał to drugi detektyw w mieście - oszust, współpracujący z rodziną dilerów narkotykowych, Vinnie van Lowe. Kandyduje on na szeryfa, będąc nietykalnym, tworzy dużą konkurencję dla Marsa.

Keith ma bardzo duże poczucie humoru, pozwala sobie na wiele żartów z córką, co możemy zobaczyć już w pierwszych odcinkach. Ma też talent kucharski - to on zawsze gotował w domu Marsów.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Weronika (Kristen Bell) jest 17-letnią uczennicą liceum w miasteczku Neptune oraz córką tamtejszego szeryfa (Enrico Colantoni). Żyjąc spokojnie wraz ze swoją rodziną nie różni się niczym od innych dziewcząt w jej wieku. Jej życie zmienia się diametralnie w momencie, gdy ginie jej najlepsza przyjaciółka oraz siostra jej chłopaka (Teddy Dunn) – Lily Kane (Amanda Seyfried), a jej ojciec oskarża o zabójstwo jednego z najbardziej wpływowych ludzi w Neptune, ojca Lily. Nie mogąc udowodnić winy Kane’a, traci pracę w policji, okrywając wstydem całą rodzinę. Przyjaciele Veroniki odsuwają się od niej, a chłopak nie chce jej więcej znać. Wkrótce opuszcza ją również matka, nie mogąc znieść ciągłych upokorzeń ze strony mieszkańców miasta. Veronica zostaje sama z ojcem, który po wieloletniej służbie w biurze szeryfa zostaje prywatnym detektywem.

Okazuje się, że w miasteczku jest wielu ludzi z problemami, Veronica i jej ojciec mają więc ręce pełne roboty. Dziewczyna spędza samotne wieczory obserwując pobliski motel, śledząc i fotografując mężów wraz z ich kochankami. Mimo iż pracują całymi dniami, ich zarobki ledwo wystarczają na normalne życie. Oprócz pracy w biurze ojca, Veronica prowadzi również prywatne śledztwa w swojej szkole zlecane jej przez uczniów, a czasem i przez nauczycieli. W rozwiązaniu licznych zagadek pomagają jej przyjaciele ze szkoły (których Veronica zjednuje sobie w wyjątkowo niespotykany sposób) – Wallace Fennel (Percy Daggs III), Eli „Weevil” Navarro (Francis Capra) oraz Cindy „Mac” Mackanzie (Tina Majorino). Veronica pomagając kolejnym uczniom, zyskuje sobie w szkole dłużników, którzy z czasem oddają jej przysługi pomagając przy rozwiązywaniu kolejnych zagadek.

W rok po śmierci swojej przyjaciółki Veronica zaczyna na nowo interesować się sprawą jej śmierci. Na światło dzienne wychodzą nowe dowody w tej sprawie. Wkrótce dziewczyna przekonuje się, że śmierć Lily, zniknięcie jej matki i rozstanie się z Duncanem miały zupełnie inne przyczyny niż początkowo myślała, śledząc i badając każdą ze spraw dowiaduje się, że rozwiązanie każdej z nich prowadzi w tym samym kierunku i są one ze sobą ściśle powiązane. W tym sezonie Veronica stara się dowiedzieć, kto zgwałcił ją podczas imprezy, kto wsypał jej narkotyk do drinka, oraz kto jest zabójcą jej przyjaciółki Lily Kane i przy okazji szuka swojej matki

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Sezon drugi opiera się na rozwiązaniu zagadki autobusu, który spadł z urwiska z sześciorgiem uczniów uwięzionymi wewnątrz. Duncan dowiaduje się, że jego była dziewczyna, a przyjaciółka Veroniki, jest w ciąży właśnie z nim. Tylko Meg przeżyła tę katastrofę i Veronica nie może dopuścić, aby dziecko jej przyjaciółki zostało oddane do sierocińca o zaostrzonym rygorze. Meg umiera, a Veronica i Duncan pozornie rozstają się. W rzeczywistości chłopak porywa dziecko przy pomocy ukochanej. Śledztwo nie przynosi rezultatów - wszystko poszło zgodnie z planem. Aaron Echolls zostaje uznany za niewinnego śmierci Lily i wychodzi na wolność. Głównie wszystko opiera się na pierwszym sezonie. Sytuacja Weroniki w szkole opiera się na poprzednich zdarzeniach, choć powoli zmienia. Bohaterka znów obraca się między bogatymi chłopcami. Jej najlepszy przyjaciel Wallace zakochuje się, znajduje ojca i ucieka z nim. Logan zostaje coraz bardziej sceptyczny do Weroniki, jej chłopaka i przyjaciół. Logan ma krótki romans z Kendall - macochą Beavera i Dicka...

W drugiej serii pojawiają się nowe wątki, jak na przykład nowa dziewczyna Logana - Hannah (córka świadka w sprawie przeciw Loganowi, przede wszystkim na podstawie jego zeznań policja mogła skazać chłopaka), która jest od niego wiele młodsza, mężczyzna który został zamordowany i którego policja znalazła z napisem na ręku: „Weronika Mars”. Logan po krótkim związku ze swoją nową dziewczyną rozstaje się z nią wbrew sobie. Okazuje się, że za wysadzenie autobusu odpowiada Cassidy 'Beaver' Casablancas, który również zgwałcił i próbował zabić Weronikę, a gdy wszystko wyszło na jaw, popełnił samobójstwo skacząc z dachu.

W ostatnim dniu szkoły Veronica i Logan godzą się i zostają parą. Veronica czeka na lotnisku na tatę, by wybrać się na zasłużone wakacje, ale on nie zjawia się.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Trzeci sezon jest pełen niespodzianek. Opiera się głównie na rozwiązaniu zagadki gwałtów w Hearst. Veronica studiuje na tym uniwersytecie wraz z Loganem, Mac i Wallacem. Logan i Weronika są parą. Szeryf Don Lamb zostaje zamordowany, a ojciec Weroniki przejmuje jego stanowisko. Trzeci sezon to także seria odcinków wyjaśniających sprawę morderstwa dziekana uczelni - O’Della.

W trakcie trwania sezonu Veronica zrywa z Loganem, który miał łóżkową przygodę z Madison podczas ferii zimowych. Dziewczyna znajduje sobie nowego partnera - Stosha „Piza” Piznarskiego. Logan, mimo że jest w związku z Parker, nie może przestać myśleć o tym, że Veronica nie jest samotna.

V. zdaje egzamin na prywatnego detektywa - jak jej tata - i dostaje możliwość uczestniczenia w letnim stażu w FBI. Piz martwi się, że ich związek się przez to rozpadnie. Stosh i Veronica zostają nagrani w trakcie łóżkowych igraszek. Film trafia do sieci. Gdy dociera to do Logana, ten pochopnie i bezpodstawnie oskarża o to Piza i bije go w rozgłośni radia studenckiego. Gdy Veronica się o tym dowiaduje, idzie do Logana i mówi, że nie chce go więcej widzieć. Po krótkim czasie okazuje się, że to ktoś inny wysłał filmik do sieci, a wtedy Veronica rozpoczyna śledztwo. Gdy dowiaduje się kto to zrobił, Logan słyszy wszystko przy obiedzie. Spotyka sprawcę w stołówce i natychmiast postanawia się zemścić za ten niesmaczny żart. Chłopak bije prawdziwego sprawcę incydentu, odbudowując sobie zaufanie Veroniki.

Jej ojciec konkuruje w wyborach na szeryfa z kandydatem Vinnim, który zdobywa sobie głosy studentów absurdalnymi pomysłami a innych obywateli - kłamstwami. Jeszcze większe zagrożenie dla wygranej Keitha pojawia się, gdy wydaje się, iż zniszczył dowód rzeczowy w postaci kasety wideo z nagraniem pokazującym Veronikę włamującą się do domu Kane’ów. Veronica idzie zagłosować na swojego ojca. Dookoła widzi plakaty kandydata na szeryfa Vinnie'go. Smutna wychodzi na deszcz.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Sezon Odcinki Oryginalna emisja Stany Zjednoczone Oryginalna emisja Polska
Premiera sezonu Finał sezonu Produkcja Premiera sezonu Finał sezonu
1 22 22 września 2004 10 maja 2005 UPN 5 lutego 2007 6 marca 2007
2 22 28 września 2005 9 maja 2006 7 marca 2007 5 kwietnia 2007
3 20 3 października 2006 22 maja 2007 The CW 1 lutego 2008 28 lutego 2008
film 14 maja 2014 Warner Bros. Pictures 14 maja 2014
4 8 19 lipca 2019 Hulu

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

  • 2006 - Saturn (wygrana) Kristen Bell najlepsza aktorka w serialu lub filmie telewizyjnym;
  • 2006 - Satellite Award (nominacja) – Kristen Bell najlepsza aktorka w serialu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Weronika Mars (2004) – Pełna obsada - Filmweb, filmweb.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]