Przejdź do zawartości

Weronika Mars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Weronika Mars
Veronica Mars
Gatunek

dramat, młodzieżowy, kryminał

Kraj produkcji

USA

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Rob Thomas

Główne role

Kristen Bell
Jason Dohring
Enrico Colantoni

Muzyka tytułowa

We Used to Be Friends, The Dandy Warhols

Liczba odcinków

72

Liczba serii

4 sezony

Odcinki
Produkcja
Produkcja

Joel Silver
Rob Thomas
Diane Ruggiero
Jennifer Gwartz
Danielle Stokdyk

Narracja

Kristen Bell (jako Weronika Mars)

Czas trwania odcinka

ok. 40 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

USA

Data premiery

22 września 2004

Stacja telewizyjna

UPN (2004–2006)
The CW (2006–2007)

Pierwsza emisja

22 września 2004 – 22 maja 2007

Status

zakończony.

Chronologia
Kontynuacja

Weronika Mars

Strona internetowa

Weronika Mars (oryg. Veronica Mars) – amerykański serial kryminalny dla młodzieży[1], którego twórcą jest Rob Thomas[2]. Premiera pierwszego sezonu odbyła się 22 września 2004 roku w telewizji UPN. Ostatni odcinek został wyemitowany 22 maja 2007 roku przez stację The CW. Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Neptune, w południowej Kalifornii. Tytułowa bohaterka grana przez Kristen Bell to uczennica liceum, która pomaga ojcu w prowadzeniu biura detektywistycznego i jednocześnie sama rozwiązuje sprawy na zlecenie kolegów ze szkoły[3].

W Polsce prawa do serialu wykupiła stacja TVN. Emisja pierwszego sezonu trwała od 5 lutego 2007 do 6 marca 2007. Drugi sezon miał premierę 7 marca 2007 i trwał do 5 kwietnia 2007. Trzecia seria pojawiła się w Polsce 1 lutego 2008 roku.

W czasie emisji pierwszego sezonu w Stanach Zjednoczonych każdy z 22 odcinków oglądało średnio 2,5 miliona widzów. Serial zdobył m.in. dwie nominacje do Nagród Satelity, cztery nominacje do Saturna, oraz pięć nominacji do Teen Choice Awards. Mimo licznych sukcesów, w 2007 roku stacja The CW zdecydowała o zakończeniu serialu.

Serial nie został wydany w Polsce na DVD. Jednak dostępny jest między innymi w takich państwach jak USA, Kanada czy Hiszpania.

W 2014 roku powstała kontynuacja filmowa serialu pod tym samym tytułem.

W 2019 roku na platformie Hulu wyemitowany został 4 sezon, który liczył 9 odcinków.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Źródło:[4]:


Bohaterowie

[edytuj | edytuj kod]

Weronika Mars

[edytuj | edytuj kod]

Weronika Mars – główna bohaterka serialu, córka Keitha Marsa i Lianne Mars. Po śmierci najlepszej przyjaciółki i ucieczce matki zaczęła wraz z ojcem – wcześniej szeryfem – prowadzić firmę detektywistyczną. Weronice było ciężko w liceum, do którego uczęszczała (Neptune High School), ponieważ wyśmiewano ją z powodu nielogicznych decyzji jej ojca w ostatnich dniach pracy jako szeryfa. Byłe koleżanki obgadywały Weronikę z zazdrości o chłopaka, z którym się umawiała – Duncana Kane’a, brata Lily.

Choć wiele osób nie tolerowało Weroniki w szkole, powierzano jej sekrety i problemy. Weronika za opłatą pomagała innym uczniom znaleźć dowody na zdradę ich partnerów. Odnalezienie psa koleżanki czy człowieka nie stanowiło dla niej większego problemu. W jednym z odcinków możemy zobaczyć, jak Weronika „pracuje” dla wicedyrektora Neptune High – Vana Clemmonsa, pomagając odzyskać szkolną papugę. Mars odziedziczyła po ojcu bardzo logiczny sposób myślenia i jeśli nie ma bezpośredniego dowodu na czyjąś winę, potrafi sama wydedukować zakończenie historii.

Weronika Mars w swoim życiu zaznała wiele bólu. W pierwszej klasie liceum została zgwałcona na imprezie urodzinowej. Pod koniec roku szkolnego zamordowano jej najlepszą przyjaciółkę (Lily Kane). Jej ojciec został zdegradowany ze stanowiska szeryfa hrabstwa, a matka odeszła z domu, dodatkowo mając problemy alkoholowe. Mimo wszystkich tych zdarzeń Weronika pozostała osobą o pogodnym charakterze.

W trzecim sezonie Weronika studiuje na uniwersytecie Hearst, najprawdopodobniej kryminologię lub psychologię. Dziekan uczelni, jak i wykładowca kryminologii bardzo ją doceniali. W połowie roku Weronika dowiaduje się o przyjęciu na letni staż w FBI, co było szczytem jej marzeń.

Keith Mars

[edytuj | edytuj kod]

Keith Mars – ojciec Weroniki, były mąż Lianne. Jest prywatnym detektywem w mieście Neptune, byłym szeryfem. Gdy zamordowano córkę miliardera, właściciela firmy komputerowej – Jake’a Kane’a, Keith oskarżył go o zabójstwo. Gdy odnaleziono prawdziwego mordercę, szeryf Mars został zdegradowany ze swojego stanowiska i otworzył biuro detektywistyczne, które prowadzi aż do ostatnich odcinków trzeciej serii. Po zamordowaniu Dona Lamba chwilowo wraca na stanowisko szeryfa hrabstwa.

Został oskarżony o zniszczenie dowodów w sprawie kradzieży w domu Kane’ów, przez co nastąpiły dodatkowe wybory. Wykorzystał to drugi detektyw w mieście, współpracujący z rodziną dilerów narkotykowych — Vinnie van Lowe. Kandyduje on na szeryfa. Będąc nietykalnym, tworzy dużą konkurencję dla Marsa.

Keith ma bardzo dobre poczucie humoru, pozwala sobie na wiele żartów z córką, co można zobaczyć już w pierwszych odcinkach. Ma też talent kucharski – to on zawsze gotował w domu Marsów.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1

[edytuj | edytuj kod]

Weronika (Kristen Bell) jest 17-letnią uczennicą liceum w miasteczku Neptune oraz córką tamtejszego szeryfa (Enrico Colantoni). Żyjąc spokojnie wraz ze swoją rodziną, nie różni się niczym od innych dziewcząt w jej wieku. Jej życie zmienia się diametralnie w momencie, gdy ginie jej najlepsza przyjaciółka oraz siostra jej chłopaka (Teddy Dunn) – Lily Kane (Amanda Seyfried), a jej ojciec oskarża o zabójstwo jednego z najbardziej wpływowych ludzi w Neptune, ojca Lily. Nie mogąc udowodnić winy Kane’a, jej ojciec traci pracę w policji, okrywając wstydem całą rodzinę. Przyjaciele Weroniki odsuwają się od niej, a chłopak nie chce jej dłużej znać. Wkrótce opuszcza ją również matka, nie mogąc znieść ciągłych upokorzeń ze strony mieszkańców miasta. Weronika zostaje sama z ojcem, który po wieloletniej służbie w biurze szeryfa zostaje prywatnym detektywem.

Okazuje się, że w miasteczku jest wielu ludzi z problemami. Weronika i jej ojciec mają więc ręce pełne roboty. Dziewczyna spędza samotne wieczory, obserwując pobliski motel, śledząc i fotografując mężów wraz z ich kochankami. Mimo iż pracują całymi dniami, ich zarobki ledwo wystarczają na normalne życie. Oprócz pracy w biurze ojca, Weronika prowadzi również prywatne śledztwa w swojej szkole zlecane jej przez uczniów, a czasem i przez nauczycieli. W rozwiązaniu licznych zagadek pomagają jej przyjaciele ze szkoły (których Weronika zjednuje sobie w wyjątkowo niespotykany sposób) – Wallace Fennel (Percy Daggs III), Eli „Weevil” Navarro (Francis Capra) oraz Cindy „Mac” Mackenzie (Tina Majorino). Weronika, pomagając kolejnym uczniom, zyskuje sobie w szkole dłużników, którzy z czasem oddają jej przysługi, pomagając przy rozwiązywaniu kolejnych zagadek.

W rok po śmierci swojej przyjaciółki Weronika zaczyna na nowo interesować się sprawą jej śmierci. Na światło dzienne wychodzą nowe dowody w tej sprawie. Wkrótce dziewczyna przekonuje się, że śmierć Lily, zniknięcie jej matki i rozstanie się z Duncanem miały zupełnie inne przyczyny, niż początkowo myślała. Śledząc i badając każdą ze spraw, dowiaduje się, że rozwiązanie każdej z nich prowadzi w tym samym kierunku i są one ze sobą ściśle powiązane. W tym sezonie Weronika stara się dowiedzieć, kto zgwałcił ją podczas imprezy, kto wsypał jej narkotyk do drinka oraz kto jest zabójcą jej przyjaciółki. Zaczyna poszukiwać swojej matki.

Sezon 2

[edytuj | edytuj kod]

W drugiej serii pojawiają się nowe wątki, jak na przykład nowa dziewczyna Logana – Hannah (córka świadka w sprawie przeciw Loganowi, przede wszystkim na podstawie jego zeznań policja mogła skazać chłopaka), która jest od niego wiele młodsza, mężczyzna, który został zamordowany i którego policja znalazła z napisem na ręku: „Weronika Mars”. Logan po krótkim związku ze swoją nową dziewczyną rozstaje się z nią wbrew sobie. Okazuje się, że za wysadzenie autobusu odpowiada Cassidy 'Beaver' Casablancas, który również zgwałcił i próbował zabić Weronikę, a gdy wszystko wyszło na jaw, popełnił samobójstwo, skacząc z dachu.

W ostatnim dniu szkoły Weronika i Logan godzą się i zostają parą. Weronika czeka na lotnisku na tatę, by wybrać się na zasłużone wakacje, jednak on się nie zjawia.

Sezon 3

[edytuj | edytuj kod]

Trzeci sezon opiera się głównie na rozwiązaniu zagadki gwałtów w Hearst. Weronika studiuje na tym uniwersytecie wraz z Loganem, Mac i Wallacem. Logan i Weronika są parą. Szeryf Don Lamb zostaje zamordowany, a ojciec Weroniki przejmuje jego stanowisko. Trzeci sezon to także seria odcinków wyjaśniających sprawę morderstwa dziekana uczelni – O’Della.

W trakcie trwania sezonu Weronika zrywa z Loganem, który miał łóżkową przygodę z Madison podczas ferii zimowych. Dziewczyna znajduje sobie nowego partnera – Stosha „Piza” Piznarskiego. Logan, mimo że jest w związku z Parker, nie może przestać myśleć o tym, że Weronika nie jest samotna.

Główna bohaterka zdaje egzamin na prywatnego detektywa – jak jej tata – i dostaje możliwość uczestniczenia w letnim stażu w FBI. Piz martwi się, że ich związek się przez to rozpadnie. Stosh i Weronika zostają nagrani w trakcie łóżkowych igraszek. Film trafia do sieci. Gdy dociera to do Logana, ten pochopnie i bezpodstawnie oskarża o to Piza i bije go w rozgłośni radia studenckiego. Gdy Weronika się o tym dowiaduje, idzie do Logana i mówi, że nie chce go więcej widzieć. Po krótkim czasie okazuje się, że to ktoś inny wysłał filmik do sieci, a wtedy Weronika rozpoczyna śledztwo. Gdy dowiaduje się, kto to zrobił, Logan słyszy wszystko przy obiedzie. Spotyka sprawcę w stołówce i natychmiast postanawia się zemścić za ten niesmaczny żart. Chłopak bije prawdziwego sprawcę incydentu, odbudowując sobie zaufanie Weroniki.

Jej ojciec konkuruje w wyborach na szeryfa z kandydatem Vinnim, który zdobywa sobie głosy studentów absurdalnymi pomysłami, a innych obywateli – kłamstwami. Jeszcze większe zagrożenie dla wygranej Keitha pojawia się, gdy wydaje się, iż zniszczył dowód rzeczowy w postaci kasety wideo z nagraniem pokazującym Weronikę włamującą się do domu Kane’ów. Weronika idzie zagłosować na swojego ojca. Dookoła widzi plakaty kandydata na szeryfa Vinnie'go. Smutna wychodzi na deszcz.

Odcinki

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Odcinki Oryginalna emisja Stany Zjednoczone Oryginalna emisja Polska
Premiera sezonu Finał sezonu Produkcja Premiera sezonu Finał sezonu
1 22 22 września 2004 10 maja 2005 UPN 5 lutego 2007 6 marca 2007
2 22 28 września 2005 9 maja 2006 7 marca 2007 5 kwietnia 2007
3 20 3 października 2006 22 maja 2007 The CW 1 lutego 2008 28 lutego 2008
film 14 maja 2014 Warner Bros. Pictures 14 maja 2014
4 8 19 lipca 2019 Hulu

Nagrody i nominacje

[edytuj | edytuj kod]
  • 2006 – Saturn (wygrana) Kristen Bell najlepsza aktorka w serialu lub filmie telewizyjnym;
  • 2006 – Satellite Award (nominacja) – Kristen Bell najlepsza aktorka w serialu.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Weronika Mars / Veronica Mars. [dostęp 2021-11-20].
  2. Rob Thomas - IMDb [online], IMDb [dostęp 2021-05-10].
  3. Weronika Mars (Serial) – Opis, Streszczenie [online], screenfiction.org [dostęp 2021-11-20] (pol.).
  4. Weronika Mars (2004) – Pełna obsada [online], filmweb.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]