Wesley Clair Mitchell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wesley Clair Mitchell
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 sierpnia 1874
Rushville

Data i miejsce śmierci

29 października 1948
Nowy Jork

Zawód, zajęcie

ekonomista

Narodowość

amerykańska

Alma Mater

Uniwersytet Chicago

Wesley Clair Mitchell (ur. 5 sierpnia 1874, zm. 29 października 1948) – amerykański ekonomista, zwolennik tzw. instytucjonalizmu w ekonomii. Interesował się analizą cykli koniunkturalnych.

Ekonomią zainteresował się podczas studiów na Uniwersytecie Chicago m.in. dzięki wykładom Thorsteina Veblena i Johna Deweya.

Nie akceptował wielu poglądów Veblena, w przeciwieństwie do niego nie próbował budowy teoretycznego modelu rozwoju gospodarki przemysłowej. Zgadzał się z Veblenem w kwestiach metodologicznych, zwracając uwagę na zasadniczą rolę danych empirycznych. To przekonanie legło także u podstaw National Bureau of Economic Research, do założenia którego Mitchel silnie się przyczynił.

Krytyka ekonomii ortodoksyjnej[edytuj | edytuj kod]

Mitchell poddawał silnej krytyce abstrakcyjne modele ekonomii teoretycznej, zarzucając im zbytnie oddalenie od rzeczywistości, przyjęcie hedonistycznej psychologii oraz nadmierne skupienie się na równowadze rynkowej.

Cykl koniunkturalny[edytuj | edytuj kod]

Za przyczynę występowania cyklu koniunkturalnego uważał reakcję przedsiębiorstw na zmianę stopy zysku. Cykle mogą występować jedynie w gospodarkach z systemem pieniężnym. Przedstawił analizę opisową cyklu. Jego zdaniem konstrukcja ogólnego modelu cyklu koniunkturalnego jest niemożliwa, ponieważ cykle nadmiernie różnią się między sobą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Harry Landreth, David Colander: Historia myśli ekonomicznej. Wydawnictwo Naukowe PWN. ISBN 978-83-01-15540-7.