West Coast Eagles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

West Coast Eagles Football Club to klub futbolu australijskiego z miasta Perth występujący w ogólnokrajowej lidze AFL. Orły zostały założone w 1986 roku jako pierwszy reprezentant Australii Zachodniej w rozgrywkach krajowych.

Obecnie klub rozgrywa swoje domowe mecze na stadionie Subiaco Oval, mogącym pomieścić 43.600 widzów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub West Coast Eagles został powołany do życia w sierpniu 1986 roku. Rok później zadebiutował w Victorian Football League (późniejsza Australian Football League). Wraz z Orłami do VFL dołączył klub Brisbane Football Club (dzisiaj Brisbane Lions). Rozszerzenie ligi w 1987 roku, było pierwszym tego wydarzeniem od 1925 roku. Klub, oprócz reprezentowania całego stanu, stał się wizytówką futbolowej organizacji stanowej - Western Australian Football League.

W latach 1987 - 2000, Orły rozgrywały niektóre mecze na stadionie krykietowym WACA.

Od samego początku The Eagles był klubem o wielkim możliwościach sportowych, ponieważ posiadał wielkie zaplecze w postaci ewentualnych graczy z ligi stanowej. W piątym roku istnienia, klub dotarł do Wielkiego Finału AFL, a rok później został mistrzem.

Wielkie sukcesy znalazły przełożenie w popularności klubu w mieście Perth i okolicach. W pierwszych latach istnienia średnia frekwencja na pojedynczym meczu w sezonie nigdy nie spadła poniżej 30.000 widzów (obecnie mecze Orłów gromadzą średnio ponad 40.000 na pojedynczym meczu). Tak olbrzymie zainteresowanie doprowadziło do utworzenia w 1994 roku drugiego klubu w mieście - Fremantle Football Club.

Barwy klubowe[edytuj | edytuj kod]

Oficjalnymi barwami klubu są : granat, biel i kolor złota. Na meczach wyjazdowych klub przeważnie używa jedynie granatu i koloru złota.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

  • Mistrzostwo ligi: (3)

1992 1994 2006

  • Wicemistrzostwo ligi: (2)

1991 2005

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Od 1995 roku, klub dwa razy do roku rozgrywa mecze derbowe (zarazem ligowe) z lokalnym rywalem Fremantle FC. Mecze z cyklu Western Derby są najważniejszymi wydarzeniami sportowymi tak w mieście jak i całym stanie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]