Westdeutscher Rundfunk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Westdeutscher Rundfunk
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Nadrenia Północna-Westfalia

Siedziba

Kolonia

brak współrzędnych
Strona internetowa
Główna siedziba WDR w Kolonii

Westdeutscher Rundfunk (WDR) – niemieckojęzyczny, publiczny, regionalny nadawca radiowo-telewizyjny. Siedziba główna mieści się w Kolonii. WDR jest członkiem ARD. WDR produkuje jeden kanał telewizyjny (WDR-Fernsehen, dawniejsze nazwy: WDF i West3) i 5 radiowych, przeznaczonych dla różnych kręgów odbiorców. Program WDR adresowany jest przede wszystkim do mieszkańców Nadrenii Północnej – Westfalii, jednak dzięki niekodowanemu przekazowi z satelity Astra dostępny jest również w innych regionach Niemiec i za granicą.

WDR posiada w największych miastach Nadrenii Północnej – Westfalii lokalne studia, które realizują lokalne programy dla stacji radiowych WDR oraz własne wersje magazynu Lokalzeit dla telewizji WDR. Program emitowany jest na żywo, w tzw. paśmie rozłącznym oraz w paśmie wspólnym, w ramach nocnych powtórek. Składa się z lokalnych informacji (Kompakt), rozmów z gośćmi, zapowiedzi wydarzeń kulturalnych (Tipps und Termine), konkursów oraz prognozy pogody.

Westdeutscher Rundfunk powstało w 1955 roku, obok Norddeutscher Rundfunk (NDR), jako efekt rozpadu Nordwestdeutscher Rundfunk (NWDR) na tych dwóch nadawców. Radiofonia rozpoczęła nadawanie 1 stycznia 1956, natomiast telewizja Westdeutsches Fernsehen (WDF), ruszyła 17 grudnia 1965.

Programy lokalne na antenie WDR emitowane są z miast:

Stacje radiowe[edytuj | edytuj kod]

 • 1LIVE (1 Live) – profil młodzieżowy, adresowany do słuchaczy w wieku 14-29 lat
 • WDR 2 – profil informacyjny, regionalny charakter. muzyka adresowana do grupy wiekowej 30-59 lat
 • WDR 3 – profil kulturalny, duży udział muzyki poważnej i jazzu; brak reklam
 • WDR 4 – program adresowany do miłośników muzyki ludowej i relaksacyjnej oraz niemieckich przebojów
 • WDR 5 – profil informacyjno-publicystyczny, 2 programy dla dzieci; brak reklam
 • Funkhaus Europa – program integracyjny dla obcokrajowców, muzyka międzynarodowa, informacje[a], program realizowany we współpracy z Radio Bremen i Rundfunk Berlin-Brandenburg; brak reklam

Stacje emitowane tylko w wersji cyfrowej w ramach pakietu ARD Digital i radiu cyfrowym DAB:

 • 1 Live diggi – muzyka i informacje; brak reklam
 • KiRaKa – (KinderRadioKanal) dla dzieci codziennie od 6:00 do 22:00, w pozostałym czasie 1 Live diggi. Równoległe audycie na UKF-ie to od godziny 14:05 do 15:00 WDR 5 KiRaKa i od 19:30 do 20:00 Bärenbude. Program jest również nadawany w kraju Saary (kanał 9A) i Bremie (kanał 7B); brak reklam
 • WDR Event – tylko podczas meczów piłki nożnej i debat w parlamencie kraju związkowego i z Bundestagu; brak reklam
 • WDR VeRa (VerkehrsRadio) – informacje dla kierowców emitowane z komputera przez całą dobę; brak reklam

Usługa transmisji danych

 • WDR Info – mobilne strona internetowa nadawana w radiu cyfrowym DAB na podstawie Multimedia Object Transfer (MOT) zawiera wiadomości, pogodę, informacje o ruchu drogowym i informacje o falach radiowych WDR, m.in. ostatnie 12 utworów muzycznych.

Stacje nieistniejące już:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Także w języku polskim od godziny 22:00 do 23:00. Program jest nadawany od 16:00 do 21:00 na częstotliwościach w Hamburgu (DAB 7A), Vorpommern (DAB 12B), Niedersachsen (DAB 6A, 6D, 11B i 12A), Schleswig-Holstein (DAB 9C) oraz w Bremie (96,70 MHz i DAB 7B), Bremerhaven (92,10 MHz), Berlin (96,30 MHz i DAB 7D).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]