Weyr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Weyr - w fikcyjnym świecie stworzonym przez Anne McCaffrey jest to miejsce, które zamieszkują smoki, ich jeźdźcy oraz pracownicy wspierający. Określenie 'Weyr' może również oznaczać ogół smoków i jeźdźców zamieszkujących jeden Weyr.

Budowa Weyru[edytuj | edytuj kod]

Weyry powstały w kraterach wygasłych wulkanów. Dużą część przestrzeni życiowej stanowią naturalne jaskinie, zaadaptowane poprzez poszerzenie i wykucie korytarzy. Każdy Weyr posiada Nieckę (dno kaldery), której znajduje się jezioro stanowiące miejsce kąpieli dla smoków. Niecka jest również miejscem do trzymania stad bydła i wherrów, które są pokarmem dla smoków. Natomiast na szczycie każdego Weyru znajdują się Gwiezdne Kamienie pomagające przy obserwacjach astronomicznych i wskazujące nadejście Przejścia. Jest to również ulubione miejsce smoków do wygrzewania się na słońcu.

Kwatery jeźdźców i smoków, nazywane weyrami, posiadają skalną półkę, na której smok może wylądować lub wygrzewać się na słońcu. Wewnątrz znajduje się jaskinia z posłaniem smoka, najczęściej jest to wyrównana skała przykryta np. słomą oraz przestrzeń dla jeźdźca. Do większości weyrów nie da się pieszo dojść z Niecki, a jedynie dolecieć na grzbiecie smoka. Weyry jeźdźczyń królowych i niektórych spiżowych jeźdźców o wyższej pozycji znajdują się na najniższych poziomach i można się do nich dostać schodami. W niektórych weyrach jest też prywatna łazienka i szyb pozwalający na transport jedzenia bezpośrednio z kuchni.

Jaskinie Niższe to rozległe jaskinie na poziomie gruntu o łatwym dostępie pieszym. Składają się na nie pomieszczenia ogólnodostępne (np. jadalnia, łazienki), pomieszczenia gospodarcze, warsztaty rzemieślników oraz kwatery pracowników Weyru.

Wylęgarnia jest dużą jaskinią wysypaną gorącym piaskiem. To właśnie w niej królowe składają jaja, które następnie przetaczają po piasku, by skorupki równomiernie stwardniały.

Mieszkańcy Weyru[edytuj | edytuj kod]

Weyry mogą pomieścić 300-600 smoków. Jednak w czasie Przejścia obowiązki jeźdźców smoków pozostawiają im niewiele czasu na inne zajęcia, stąd każdy Weyr posiada liczną grupę personelu wspomagającego, który może być liczony nawet w tysiącach.

Wśród mieszkańców Weyru można wyróżnić następujące grupy:

  • Jeźdźcy smoków - ludzie połączeni mentalną i nierozerwalną więzią ze smokami. Mieszkają w weyrach (pisane małą literą oznacza jaskinię, w której mieszka jeździec i smok)
  • Weyrzątka - pary młody, niedojrzały smok i jego jeździec. Określenia tego używa się do czasu, gdy para zostaje przyłączona do skrzydła bojowego. Odbywa się to po osiągnięciu przez smoka wieku 1,5 - 2 lat oraz do osiągnięcia przez jeźdźca 16 lat. Weyrzątka zamieszkują w osobnych kwaterach nazywanych barakami i podlegają Mistrzowi Weyrzatek, który prowadzi ich szkolenie.
  • Mieszkańcy Niższych Jaskiń - zajmują się utrzymaniem Weyru i zapewnianiem jeźdźcom warunków niezbędnych do życia. Ponieważ jeźdźcy są zbyt pochłonięci walką z Nićmi i dbaniem o smoki, to na pracowników za Niższych Jaskiń spadają takie zajęcia jak gotowanie, sprzątanie, czy pranie. Warstwę tę często tworzą byli kandydaci, którzy nigdy nie naznaczyli, dzieci jeźdźców lub osoby, które z różnych przyczyn przybyły do Weyru np. w poszukiwaniu bardziej liberalnej obyczajowości.
  • Rzemieślnicy - są przedstawicielami Cechu, do którego należą i to jemu podlegają. Jedynie zamieszkują w Weyrze i wykonują na jego rzecz prace, podobnie jak w wypadku rzemieślników rezydujących w Warowniach.
  • Kandydaci - młodzi ludzie, którzy mają szansę by zostać jeźdźcami. Są oni wybierani spośród młodzieży Warowni i Cechów w czasie Poszukiwań, gdy miejsca te odwiedza smok wyczulony na cechy osobowości i umysłu poszukiwane przez wylęgające się smoczątka. Kandydaci to najczęściej chłopcy w wieku 12-20 lat. Dziewczęta przedstawiane są najczęściej jedynie jako kandydatki dla złotej smoczycy (w czasie, gdy nie ma złotego jaja, nie były poszukiwane), jedynie w niektórych okresach historii Pernu dopuszczane również dla smoczyc zielonych. Z założenia jako kandydaci prezentowani są również wszyscy chłopcy urodzeni w Weyrze.