Whirlwind (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Whirlwind
Autor James Clavell
Typ utworu beletrystyka
powieść historyczna
powieść przygodowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1986
Wydawca William Morrow
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1994
Wydawca Wydawnictwo Univ - Comp
Przekład Michał Jankowski

Whirlwind to powieść autorstwa Jamesa Clavella, opublikowana w 1986 roku. Jest częścią pięcioksięgu Sagi Azjatyckiej (Shogun, Gai-Jin, Tai-Pan, Noble House, Whirlwind), chronologicznie ostatnią powieścią z tej serii.

Akcja dzieje się w Iranie w pierwszych miesiącach 1979 roku, opowiada o przeżyciach grupy pilotów latających śmigłowcami należącymi do rodziny Struanów oraz irańskich urzędników i ludzi zajmujących się handlem ropą oraz ich rodzin. Tłem akcji jest upadek monarchii irańskiej oraz początki rządów ajatollaha Chomeiniego. Tak jak wiele innych powieści Clavella, Whirlwind składa się z wielu przeplatających się wątków oraz opisuje wiele postaci z wyjątkową dokładnością i z uwzględnieniem kultury Iranu.

Powieść została zainspirowana prawdziwymi przeżyciami ludzi pracujących w firmie Bristow Helicopters, którzy wraz ze sprzętem ewakuowali swoich pracowników oraz sprzęt z niestabilnego regionu z pogarszającą się sytuacją polityczną. Historia jest inspirowana także innymi dziejących się ówcześnie wydarzeniami: w lutym 1979 roku ambasador USA w Afganistanie został porwany przez islamskich terrorystów, a następnie zginął w czasie akcji odbicia przez afgańską służbę bezpieczeństwa; z kolei właściciel firmy Electronic Data Systems Ross Perot zorganizował odbicie dwóch urzędników swojej firmy z więzienia w Teheranie, co zostało opisane w powieści Kena Folleta Na skrzydłach orłów. Obydwa fakty zostały wspomniane i uzupełnione fikcją literacką w tej powieści.