Whirlwind (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Whirlwind
Whirlwind
Autor James Clavell
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. 1986
Wydawca William Morrow
Typ utworu beletrystyka
powieść historyczna
powieść przygodowa
Data I wyd. polskiego 1994
Pierwszy wydawca polski Wydawnictwo Univ - Comp
Przekład Michał Jankowski
poprzednia
Noble House
następna
brak

Whirlwind to powieść autorstwa Jamesa Clavella, opublikowana w 1986 roku. Jest częścią pięcioksięgu Sagi Azjatyckiej (Shogun, Gai-Jin, Tai-Pan, Noble House, Whirlwind), chronologicznie ostatnią powieścią z tej serii.

Akcja dzieje się w Iranie w pierwszych miesiącach 1979 roku, opowiada o przeżyciach grupy pilotów latających śmigłowcami należącymi do rodziny Struanów oraz irańskich urzędników i ludzi zajmujących się handlem ropą oraz ich rodzin. Tłem akcji jest upadek monarchii irańskiej oraz początki rządów ajatollaha Chomeiniego. Tak jak wiele innych powieści Clavella, Whirlwind składa się z wielu przeplatających się wątków oraz opisuje wiele postaci z wyjątkową dokładnością i z uwzględnieniem kultury Iranu.

Powieść została zainspirowana prawdziwymi przeżyciami ludzi pracujących w firmie Bristow Helicopters, którzy wraz ze sprzętem ewakuowali swoich pracowników oraz sprzęt z niestabilnego regionu z pogarszającą się sytuacją polityczną. Historia jest inspirowana także innymi dziejących się ówcześnie wydarzeniami: w lutym 1979 roku, ambasador USA w Afganistanie został porwany przez islamskich terrorystów, a następnie zginął w czasie akcji odbicia przez afgańską służbę bezpieczeństwa; z kolei właściciel firmy Electronic Data Systems Ross Perot zorganizował odbicie dwóch urzędników swojej firmy z więzienia w Teheranie, co zostało opisane w powieści Kena Folleta Na skrzydłach orłów. Obydwa fakty zostały wspomniane i uzupełnione fikcją literacką w tej powieści.