Whisky mieszana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ballantine's Finest

Blended – typ whisky powstały w wyniku zmieszania różnego rodzaju whisky. Zazwyczaj powstaje poprzez połączenie dwóch lub więcej rodzajów whisky typu single malt (whisky "słodowej" – wytwarzanej z jęczmienia lub, rzadziej, żyta) z innymi rodzajami whisky zbożowych, lub wręcz spirytusem zbożowym.

W wyniku mieszania ("blendowania") składników o różnej charakterystyce (torfowość aromatu, słodycz, barwa i inne) uzyskuje się produkt dobrej jakości prościej niż w przypadku whisky typu single malt. Produkcja "gatunkowej" whisky typu blended jest w rezultacie znacznie tańsza, niż tej samej jakości single malt. Dlatego także w większości koktajli i drinków wykorzystuje się właśnie blended, zaś smakosze picia w stylu "neat" (czysta, bez dodatków) lub "on the rocks" (z lodem) preferują "single malt".

Większość whisky typu blended nie podaje wieku. Jeżeli wiek jest podany, oznacza to, że wszystkie komponenty musiały leżakować w beczkach co najmniej tak długo, jak jest podane na etykiecie. Jednym z najbardziej znanych przykładów whisky typu blended jest Johnnie Walker.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]