White Highway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
White Highway
Rok założenia

2013

Pochodzenie

 Polska
Warszawa

Gatunek

hard rock, glam metal

Aktywność

20132015; od 2016

Wydawnictwo

Lynx Music

Powiązania

Hetman, Aurora Aeris, MySquare, Vagoon, Night Rider, Night Rider Symphony, Black Drink, Skrzydlate Małpy, Soundforged, Novocaine

Strona internetowa

White Highwaypolski zespół wykonujący muzykę z pogranicza hard rocka i glam metalu. Powstał w 2013 roku w Warszawie. [1][2]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół zawiązał się na gruzach wykonującej muzykę z pogranicza metalu symfonicznego oraz gothic metalu grupy „Aurora Aeris”, którą w 2012 roku tworzyli Piotr „Dudi” Dudkowski (gitara), Mirek Skorupski (klawisze), Paweł „Polish Paul” Gromadzki (gitara), Marcin „Draken” Nieznański (gitara basowa) oraz Andrzej Dela (perkusja). W wyniku rozstania z dotychczasową wokalistką, skład rozpoczął poszukiwania nowej frontmanki/frontmana. Wkrótce na ogłoszenie członków Aurory odpowiedziała Kasia Bieńkowska, która ówcześnie występowała w funk rockowych grupach „MySquare” oraz „Vagoon”. Po dołączeniu Kasi do składu „Aurora Aeris” zmieniła nazwę na „White Highway”. Zmianie uległ również prezentowany przez grupę styl muzyczny – w nowym składzie zespół zwrócił się ku hard rockowi w duchu lat 80. Pomysłodawcą nowej nazwy był Dudkowski, który zaczerpnął ją z tytułu utworu grupy Saraya, pochodzącego z płyty When the Blackbird Sings z 1991 roku.

W powyższym składzie zespół występował przez nieco ponad pół roku. Po zagraniu kilkunastu koncertów i wydaniu zawierającego 6 utworów dema zatytułowanego Here I Am z grupy odszedł Nieznański. Przez dwa miesiące stanowisko basisty piastował charyzmatyczny Paweł Woliński, jednak White Highway zagrało z nim tylko 2 koncerty (na jednym z nich, 8 marca 2014 roku na deskach Okęckiej Sali Widowiskowej w Warszawie zespół dzielił scenę m.in. z zespołem Jary Oddział Zamknięty, Natalią Niemen oraz Kubą Sienkiewiczem[3]), by wkrótce rozstać się z powodu różnic artystycznych. W kwietniu 2014 roku nowym basistą został Tomek „Malin” Kopyt, który udzielał się w grupie aż do czerwca 2015 roku. W tym czasie zespół zagrał kilkadziesiąt mniejszych i większych koncertów w całej Polsce oraz wziął udział w przeglądzie „Life on Stage” (gdzie doszedł do ćwierćfinału), a także w organizowanej przez stołeczny klub „Progresja” imprezie „Otwarte Wtorki z NuPlays” (gdzie doszedł do finału). Podczas ostatniego z wymienionych występów zespół zarejestrował materiał video, którego fragmenty zostały wykorzystane w zrealizowanym wkrótce teledysku do utworu You Get Stuck In Me (premiera 7 września). W 2014 roku zespół wydał również singel Mr.Freaky, do którego również powstał klip, tym razem zawierający ujęcia ze studia nagraniowego.


W czerwcu 2015 roku z powodu wewnętrznych napięć zespół postanowił zawiesić działalność. Każdy z członków grupy poszedł swoją drogą – Bieńkowska z Gromadzkim udzielali się w pobocznym projekcie „Black Drink”, Skorupski w prog metalowym „Soundforged”, natomiast Dudkowski, Kopyt i Dela zawiązali grupę o nazwie „Skrzydlate Małpy”, która działa z powodzeniem do dziś w składzie z wokalistą Pawłem Kiljańskim, znanym z takich zespołów jak Hetman, Night Rider i Night Rider Symphony.

W grudniu 2015 roku po ponownym spotkaniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia Bieńkowska, Gromadzki i Skorupski postanowili reaktywować grupę. Nowe wcielenie White Highway uzupełnili basista Michał Dybus oraz perkusista Michał Jabłoński, wcześniej współtworzący rockowy zespół Novocaine. Grupa w nowym składzie wznowiła działalność koncertową już pod koniec stycznia 2016 roku na gali „RBS Music Awards”, występując przed ponad dwutysięczną publicznością oraz zajmując II miejsce w kategorii „Debiut Roku”. Zachęcony sukcesem i świetnym przyjęciem publiczności, zespół podjął decyzję o trwałej reaktywacji. W kwietniu 2016 roku zespół doszedł do ćwierćfinału przeglądu „Antyfest Antyradia” organizowanego przez Antyradio, znajdując się wśród 30 zespołów wyłonionych spośród ok. 800 zgłoszeń. Następnie grupa wydała dwa single – Lighthouse (premiera 3 marca) oraz Drinks Up! (premiera 25 maja).

28 maja 2016 roku zespół zorganizował I edycję festiwalu „Still Of The Night”, który według założenia miał zrzeszać młode zespoły wykonujące muzykę z pogranicza hard rocka i glam metalu inspirowanego latami 80. Wydarzenie odniosło sukces, ale skład zespołu ponownie zaczął się rozpadać. W czerwcu 2016 po niemal półrocznej współpracy zespół rozstał się z Jabłońskim, po raz kolejny w historii grupy z powodu różnic personalnych. W lipcu 2016 nowym perkusistą grupy został Paweł Zbrzeźniak, który występował z zespołem aż do maja 2017 roku. W tym czasie zespół nakręcił teledysk do singla Lighthouse (premiera klipu 22 listopada), wziął udział w przeglądzie „Stage 4U na UW”, gdzie doszedł do półfinału i wykonał cover utworu Aleja Gwiazd z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej, który miał swoją premierę 19 marca 2017 roku w serwisie YouTube na kanale uniwerekTV.

W kwietniu 2017 roku Bieńkowska, Gromadzki i Skorupski zostali zaproszeni przez grupę Scream Maker do oficjalnego zespołu wykonującego covery utworów Ronniego Jamesa Dio w ramach tzw. „Memoriału DIO” i pojechali w ogólnopolską trasę koncertową obejmującą 7 polskich miast. Podczas koncertów członkowie White Highway dzielili scenę m.in. z Tomaszem Struszczykiem, wokalistą grupy Turbo. Po tym cyklu koncertów zespół opublikował singel Freedom (nagrany jeszcze z Jabłońskim w składzie), a następnie rozstał się ze Zbrzeźniakiem. Powodem były bardzo rozbieżne gusta muzyczne, które wpływały na proces tworzenia nowego materiału. Kolejnym perkusistą grupy został młody Adam Bartnicki (z zespołu Hades).

W czerwcu 2017 z nowym bębniarzem na pokładzie White Highway nagrało kolejny klip, tym razem do piosenki City Lights zapowiadającej nadchodzący mini album o identycznym tytule. W tym samym miesiącu zespół wystąpił w audycji „Będzie Głośno” w Polskim Radiu Czwórka debiutując z programem akustycznym. W wakacje zespół skupił się na nagrywaniu piosenek z myślą o minialbumie City Lights oraz organizacji zapowiedzianej wcześniej drugiej edycji festiwalu „Still Of the Night”. Podczas festiwalu miała miejsce premiera EP-ki City Lights w wersji fizycznej. W wersji cyfrowej płyta miała swoją premierę 17 września 2017 roku. Wydawnictwo ukazało się własnym sumptem zespołu. City Lights zebrało świetne recenzje od takich portali jak – RockArea.eu [4], Magazyn „Fabryka Mocy” [1] czy Muzykoholicy. [5]

W listopadzie 2017 White Highway wystąpiło w klubie „Progresja” w Warszawie jako gość zespołów Chainsaw i Exlibris na trasie „DeTour”. Bezpośrednio po tym koncercie Bartnicki postanowił odejść z zespołu. Powodem była chęć skupienia się na nauce do egzaminu maturalnego. W grudniu po licznych przesłuchaniach do składu dołączył rosyjski perkusista Cyril Fedorov. W tym składzie zespół zarejestrował kolejny oficjalny klip do utworu Fight For Your Dreams z mini albumu City Lights. Klip ten został opublikowany 22 grudnia.

Rok 2018 White Highway rozpoczęło bardzo intensywnie. W styczniu grupa wyruszyła w ogólnopolską trasę promującą City Lights. Na początku roku grupa ponownie otrzymała propozycję wystąpienia na trasie „Memoriału Dio” oraz podjęła się pomocy w promocji przedsięwzięcia. Między licznymi koncertami i próbami grupa pracowała nad materiałem do albumu długogrającego. W kwietniu grupa pożegnała perkusistę Fedorova, z którym ostatni koncert zagrała w Lublinie w Klubie „Graffiti”. Po tym koncercie White Highway nawiązało współpracę z managerem Marcinem Puszką, reprezentującym grupę BVB Promotion. W maju grupa była skupiona na promocji „Memoriału Dio”. White Highway razem ze Scream Maker nagrało cover utworu Rock’n’Roll Children (premiera 29 kwietnia). Ogólnopolska trasa koncertowa objęła tym razem aż 9 miast.

W czerwcu White Highway podpisało kontrakt płytowy z wytwórnią Lynx Music i weszło do studia, aby nagrać album długogrający. Perkusję zarejestrował Grzegorz Bauer znany z zespołów Millenium i Another Pink Floyd. W międzyczasie trwały poszukiwania stałego perkusisty. W lipcu do zespołu dołączył Tomek Sobieszek ze Scream Makera. Z nim w składzie zespół kontynuuje prace nad albumem długogrającym. Jego premiera planowana jest na jesień 2018. We wrześniu grupa rusza w swoją pierwszą europejską trasę koncertową.

Still Of The Night[edytuj | edytuj kod]

Od 2016 roku zespół jest organizatorem cyklicznego festiwalu poświęconego muzyce hardrockowej o nazwie Still Of The Night. Nazwa pochodzi od tytułu utworu z repertuaru zespołu Whitesnake z albumu Whitesnake (1987), który grupa wykonuje na żywo na niektórych koncertach. Dotychczas odbyły się dwie edycje imprezy. Przy okazji drugiej edycji zmieniono formułę koncertu: zamiast oddzielnych koncertów zaproszonych grup White Highway zaprezentowało jeden spójny set wypełniony coverami takich zespołów jak Scorpions, Def Leppard, Mötley Crüe czy Dokken.

Edycja I – 2016[edytuj | edytuj kod]

(„Voodoo Club”, Warszawa, 28 maja)

 • White Highway
 • The Suits
 • Backwater
 • Livin Fire
 • Hades
 • Fix It

Edycja II – 2017[edytuj | edytuj kod]

(„Voodoo Club”, Warszawa, 9 września)

 • White Highway

+ goście:

 • Patryk Makać – gitara (SteelFire, Hades)
 • Przemek Nalazek – perkusja (SteelFire, Scream Maker)
 • Michał Wrona – gitara (Scream Maker)
 • Kuba Kurek – gitara (Livin Fire)
 • Mateusz „Matt Beav” Zadroga – bas (Lady Strange)
 • Sebastian Kępka – gitara (Lady Strange)
 • Krzysztof „Szopen” Olejniczak – gitara (The Suits)
 • Tomasz Bała – gitara (Moyra)
 • Jasiek Popławski – wokal (The Kroach, SteelFire)
 • Maciej „Matt Iron” Bartnicki – wokal (Hades, SteelFire)
 • Małgorzata Szkoda-Hreczuch – wokal (Moyra, ex-Mescalero)
 • Alda Reï – wokal (Livin Fire)
 • Iga „Frida Lola” Domańska – wokal (Lady Strange)
 • Paweł Mitting – wokal (Backwater)
 • Kuba Lotz – wokal (The Suits)
 • GOŚĆ SPECJALNY: Michał Jelonek

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

 • Kasia Bieńkowska – wokal (2013 – 2015, od 2016)
 • Paweł „Polish Paul” Gromadzki – gitara (2013 – 2015, od 2016)
 • Piotr „Dudi” Dudkowski – gitara (2013 – 2015, od 2019)
 • Mirek Skorupski – instr. klawiszowe (2013 – 2015, od 2016)
 • Michał Dybus – gitara basowa (od 2016)
 • Tomek Sobieszek – perkusja (od 2018)

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

 • Marcin „Draken” Nieznański – gitara basowa (2013 – 2014)
 • Paweł Woliński – gitara basowa (2014)
 • Tomek „Malin” Kopyt – gitara basowa (2014 – 2015)
 • Andrzej Dela – perkusja (2013 – 2015)
 • Michał Jabłoński – perkusja (2016)
 • Paweł Zbrzeźniak – perkusja (2016 – 2017)
 • Adam Bartnicki – perkusja (2017)
 • Cyril Fedorov – perkusja (2017 – 2018)

Muzycy sesyjni[edytuj | edytuj kod]

 • Grzegorz Bauer – perkusja (2018)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu
Hittin' The Road
 • Data: 15 grudnia 2018 [1]
 • Wydawca: Lynx Music
 • Format: CD

Minialbumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu
City Lights
 • Data: 9 września 2017[1]
 • wydanie własne zespołu
 • Format: CD

Single[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu
Lighthouse
 • Data: 3 marca 2016[1]
 • wydanie własne zespołu
 • Format: CD

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Data publikacji Utwór Reżyseria/Realizacja Album Źródło
25 czerwca 2014 „Mr. Freaky”
-
-
[6]
7 września 2014 „You Get Stuck In Me”
-
-
[6]
11 marca 2016 „Lighthouse” Jakub Gołębiowski Lighthouse
[6]
17 lipca 2017 „City Lights” Jack Harris City Lights
[6]
22 grudnia 2017 „Fight For Your Dreams” Kamil Dziwiszek City Lights
[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e White Highway – Strona główna. facebook.com. [dostęp 2018-08-16]. (pol.).
 2. white highway hard rock band. wix.com. [dostęp 2018-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-16)]. (pol.).
 3. Wdzieczni bo Trzeźwi – Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości – Zakroczym. oatzakroczym.pl. [dostęp 2018-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-17)]. (pol.).
 4. Rock Area – Artykuły: WHITE HIGHWAY – City Lights (EP). rockarea.eu. [dostęp 2018-08-16]. (pol.).
 5. White Highway – Muzykoholicy.com. muzykoholicy.com. [dostęp 2018-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-17)]. (pol.).
 6. a b c d e White HighwayOfficial – YouTube. youtube.com. [dostęp 2018-08-16]. (pol.).