White Sands Missile Range

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo
White Sands Missile Range location.gif
mapka sytuacyjna

White Sands Missile Range (WSMR), dawniej zwany również White Sands Proving Ground (WSPG) lub też w skrócie Białe Piaski to pierwszy duży poligon rakietowy, zbudowany w roku 1945 w USA w stanie Nowy Meksyk. Nazwę swą zawdzięczał kolorowi okolicznego piasku. Teren o powierzchni 3200 mil kwadratowych (ok. 8287 km²) jest jedną z największych instalacji wojskowych w USA.

W skład wyposażenia wchodzą: wyrzutnie rakietowe, urządzenia radiowe i radiolokalizacyjne potrzebne do śledzenia rakiet i łączności z nimi, urządzenia sterujące i manewrujące startem i lotem rakiet, podziemne magazyny. Większość z tych aparatów jak i personel sterujący znajduje się podczas prób w specjalnych bunkrach. Niektóre z tych pomieszczeń posiada grubość ścian dochodząca do trzech metrów, sufit nawet do ośmiu metrów. Miały one za zadanie ewentualną ochronę na wypadek nieprzewidzianych okoliczności (np. wybuch rakiety startującej).

Jedną z pierwszych prób rakietowych było wystrzelenie dwuczłonowej rakiety nośnej Bumper 5 z White Sands Missile Range 24 lutego 1949. Rakieta (jej górny człon) osiągnęła pułap 400 kilometrów i prędkość 2300 m/s.

moment lądowania wahadłowca Columbia kończącego lot STS-3

30 marca 1982 na terenie White Sands Missile Range miało miejsce lądowanie wahadłowca Columbia kończącego lot STS-3 pod dowództwem Jacka Roberta Lousma.

Rakiety na terenie muzeum w White Sands Missile Range

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]