Whitechapel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Whitechapel
Dzielnica Londynu
Ilustracja
Fashion Street (2014)
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

Wielki Londyn

Miasto

Londyn

Gmina

Tower Hamlets

Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Whitechapel”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Whitechapel”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Whitechapel”
51°30′59″N 0°04′09″W/51,516389 -0,069167
Mapa dzielnicy Whitechapel z 1889
East London Mosque

Whitechapel – dzielnica w Londynie, w Anglii, wchodząca w skład London Borough of Tower Hamlets.

Whitechapel jest dzielnicą położoną 5,5 km na wschód od Charing Cross. Przechodzą przez nią ulice: Bishopsgate na zachodzie, Hanbury Street na północy, Brady Street oraz Cavell Street wschodzie i Commercial Road na południu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Centralną częścią Whitechapel jest Whitechapel Road, nazwana od kapliczki pod wezwaniem Św. Marii z Nazaretu. Ulica jest częścią drogi A11, a początkowo była częścią rzymskiej drogi prowadzącej z Londynu i Colchester do będącego wówczas miastem Aldgate.

W XVI wieku w tej części miasta skupiały się małe zakłady produkcyjne, głównie garbarnie, browary i odlewnie, z których najbardziej znana była Whitechapel Bell Foundry, w której odlano Dzwon Wolności i londyńskiego Big Bena.

W 1680 roku powstała tu pierwsza szkoła ufundowana przez Ralpha Davenanta, działająca pod patronatem parafii St. Mary Matfellon. Szkoła istniała do roku 1966, kiedy to przeniosła się do Loughton. Od XVII do XVIII wieku dzielnicę zamieszkiwała biedniejsza ludność Londynu oraz element przestępczy. W Whitechapel koncentrowały się liczne domy publiczne, szynki i meliny. Przepełnienie, ubóstwo i nędza panujące w dzielnicy pozwalały zaliczać ją do najniebezpieczniejszych części Londynu.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Na ulicy Whitechapel znajdowały się dwa XIX-wieczne teatry Effingham (1834-1897) i The Pavilion (1828-1935) Ten ostatni był opisywany przez Karola Dickensa Jr w książce z 1879 Londyński Słownik Dickensa (Dickens's Dictionary of London). Na początku XX wieku znajdował się tu Yiddish Theatre.

Whitechapel było miejscem wydarzeń związanych z działalnością Kuby Rozpruwacza. Atmosferę XIX-wiecznej dzielnicy ukazano w filmie Kuba Rozpruwacz z 1988 roku, z Michaelem Caine’em w roli detektywa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]