Whittaker Chambers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Whittaker Chambers

Whittaker Chambers (ur. 1 kwietnia 1901 w Filadelfii, zm. 9 lipca 1961 w Westminster) – amerykański pisarz, członek Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych. Znany przede wszystkim ze swoich zeznań obciążających Algera Hissa i Harry'ego Dextera White'a - szpiegów GRU i INO NKWD w administracji Franklina Delano Roosevelta: .

Wstąpił do KPUSA w 1924. Pisał również do jej organów prasowych: The New Masses i The Daily Worker. W 1938 wystąpił z partii i przyznał się do szpiegowania na rzecz ZSRR. Po tych wydarzeniach rozpoczął pracę dla Time Magazine.

W sierpniu 1948 stawił się przed komisją senacką (badającą działalność antyamerykańską) i zeznał, że Alger Hiss (urzędnik Departamentu Stanu, doradca prezydenta Roosevelta) był sowieckim szpiegiem. Przeprowadzone, na podstawie zeznań Chambersa, śledztwo federalne doprowadziło do oskarżenia Hissa o szpiegostwo na rzecz ZSRR. Proces w 1949 uwolnił Hissa od zarzutu szpiegostwa. Proces w 1950, po ujawnieniu przechowywanej przez Chambersa korespondencji Hissa, doprowadził do wyroku 5 lat więzienia dla agenta Alesa za krzywoprzysięstwo, którego dopuścił się zeznając pod przysięgą w procesie o szpiegostwo, ze nie był agentem ZSRR (Hiss nie mógł być zgodnie z prawem ponownie sądzony i skazany za szpiegostwo).

Bibliografia[edytuj]

  • Witness, 1952 – książka opisująca sprawę Hissa.

Linki zewnętrzne[edytuj]