Who is who

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Who is who (ang.), w Polsce Kto jest kimleksykon zawierający biogramy osób żyjących; w Polsce pierwszy taki leksykon ukazał się w 1938[1], obszerne leksykony wydano następnie w 1984, 1989, 1993[2], 2001[3].

Nie można samemu podjąć decyzji o wpisie do tego typu publikacji. Redakcje we własnym zakresie przeprowadzają poszukiwania osób, szczegółowo obserwując wzmianki w mediach oraz dokonując przeglądu leksykonów branżowych i archiwów. Publikacje zawierają biografie osób o prestiżu nie tylko międzynarodowym, ale także znanych i cenionych specjalistów o znaczeniu krajowym a nawet regionalnym, biografie polityków, naukowców, ludzi mediów i kultury, sportowców, prawników, przedstawicieli kościoła i wielu innych dziedzin.[potrzebny przypis]

Decyzję o przyjęciu biografii do publikacji w leksykonie podejmuje zespół redakcyjny na podstawie przeprowadzonego wywiadu. W jego trakcie oceniają, czy życiorys rozmówcy spełnia międzynarodowe standardy wydawnictwa.[potrzebny przypis]

W Polsce ukazuje się np. publikacja "Hübners Who is Who".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czy wiesz kto to jest?. Stanisław Łoza (red.). Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1938.
  2. Kto jest kim w Polsce : informator biograficzny. Lubomir Mackiewicz (red.), Anna Żołna (red.). Warszawa: Wydawnictwo „Interpress”, 1993, s. 5. ISBN 83-223-2644-0.
  3. Kto jest kim w Polsce. Beata Cynkier (red.) et al. Warszawa: Wydawnictwo Polskiej Agencji Informacyjnej, 2001. ISBN 83-223-2644-0.