Wholesale Line Rental

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

WLR (ang. Wholesale Line Rental) – usługa hurtowego dostępu do sieci. Jest to usługa, w której operator przejmuje obsługę połączeń telefonicznych od innego operatora wraz z pobieraniem abonamentu.

WLR w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Usługa WLR w Polsce jest świadczona przez operatora Orange Polska, w wyniku nałożonego na niego obowiązku świadczenia usługi przez organ regulacyjny.

Usługa hurtowego dostępu do sieci została wprowadzona decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) z 13 lipca 2006, wydaną na wniosek operatora Tele2. Wprowadzenie takiej usługi miało przyczynić się do wzrostu konkurencji na rynku telekomunikacyjnym i umożliwić skuteczniejsze konkurowanie z ofertą detaliczną Telekomunikacji Polskiej S.A. (obecnie Orange Polska) na rynku telefonii stacjonarnej[1][2].

Wszystkie decyzje Prezesa UKE dotyczące warunków świadczenia usług WLR są publikowane na stronie internetowej tego urzędu[3].

W ramach usługi WLR, Orange Polska świadczy na rzecz Przedsiębiorcy Telekomunikacyjnego (operator alternatywny) usługi udostępnienia numeru abonenckiego, usługę połączenia na numery alarmowe, utrzymania łącza abonenckiego POTS lub ISDN, w tym konserwacji i usuwania awarii w urządzeniach końcowych będących własnością OPL. Operator alternatywny świadczy usługę pod własną marką.

Od strony technicznej abonenci WLR są przyłączeni do sieci Orange Polska, korzystają z tego samego gniazdka telefonicznego, jednak pełną obsługę klienta świadczy operator alternatywny. OPL za każdego klienta pobiera od operatora alternatywnego opłaty hurtowe, w tym opłatę abonamentową oraz opłatę za generowany przez klienta ruch.

Z usługi WLR może skorzystać zarówno Przedsiębiorca telekomunikacyjny posiadający połączenie swojej sieci z siecią Orange Polska, jak również operatorzy alternatywni, który nie posiadają fizycznego połączenia z siecią Orange Polska, działając w modelu dostawcy usługi (ang. Service provider).

Decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 26 września 2018 r. Prezes UKE stwierdził, że usługa ta jest konkurencyjna i zdjął z Orange Polska obowiązek jej świadczenia. Jednocześnie Prezes UKE określił termin uchylenia obowiązków na 2 lata od dnia doręczenia decyzji, tj. od 1 października 2020[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwsza decyzja WLR zrealizowana – UKE [online], archiwum.uke.gov.pl [dostęp 2018-12-05].
  2. Porozumienie TP z Tele2 w sprawie usługi WRL [online], pb.pl [dostęp 2018-12-05] (pol.).
  3. Szukaj: WLR – UKE – Strona 1 [online], archiwum.uke.gov.pl [dostęp 2018-12-05].
  4. UKE: decyzje deregulujące detaliczne usługi rynku stacjonarnego | gsm.biz.pl – zasięg, sieci, technologie [online], gsm.biz.pl, 1 października 2018 [dostęp 2018-12-05] (pol.).