Więzienie Abu Ghraib

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Więzienie Abu Ghraib
Abu Ghraib

Więzienie Abu Ghraib (arab. سجن أبو غريب) – więzienie w Abu Ghraib w środkowym Iraku, położone blisko Bagdadu. Ma powierzchnię 1,15 km². Podczas rządów Saddama Husajna pełnił funkcję zakładu karnego, w którym torturowano jego przeciwników. Po rozpoczęciu II wojny w Zatoce Perskiej został przekształcony w miejsce przetrzymywania ludzi podejrzanych o terroryzm. Jak się później okazało, zdecydowana większość przetrzymywanych tam osób nie miała żadnego związku ani z terroryzmem[1] ani z partyzantką[2].

W kwietniu 2004 amerykański dziennikarz Seymour Hersh w tygodniku The New Yorker ujawnił rozliczne przypadki torturowania przez amerykańskich żołnierzy irackich więźniów, w tym kobiet, dzieci oraz osób upośledzonych[3][4]. Do tortur należało m.in.[5][3]:

 • pobicia (w tym śmiertelne),
 • skakanie po ranach postrzałowych,
 • oblewanie kwasem fosforowym,
 • okładanie rannych metalową pałką,
 • uderzanie więźniem o mur,
 • rażenie prądem,
 • szczucie psami,
 • tzw. "pająk" związywanie razem (sześciu) stojących więźniów przy pomocy sznura, za narządy płciowe i popychanie jednego z nich,
 • wiązanie kończyn i penisów drutem, a następnie przeciąganie po podłodze,
 • wahadło,
 • wkładanie przedmiotów w odbytnicę,
 • gwałty (również na niepełnoletnich),
 • oddawanie moczu na więźniów, poniżanie seksualne, straszenie śmiercią, zmuszanie do leżenia na sobie i stania wielu godzin w tej samej pozycji z workiem na głowie itd.

Aby skruszyć niektórych więźniów, torturowano członków ich rodzin, w tym niepełnoletnie dzieci[6].

W wyniku afery, jaka wybuchła po ujawnieniu tych informacji, siedemnaścioro wojskowych odsunięto od służby, a siedmioro z nich, w tym Lynndie England i Charles Graner, zostało osądzonych i skazanych na kary pozbawienia wolności. Ówczesnej komendant więzienia generał Janis Karpinski obniżono w 2005 r. stopień wojskowy do pułkownika.

Według Generała Taguby, autora słynnego raportu, na sprawę Abu Ghraib nie należy patrzeć jak na samowolny wybryk paru żołnierzy. Zebrane przez niego dowody wskazują niezbicie na udział agentów CIA, wywiadu wojskowego oraz wysokich rangą urzędników Pentagonu[2]. Naczelny dowódca wojsk USA przyznał, że trzykrotnie wydał rozkaz torturowania przesłuchiwanych więźniów, poprzez podtapianie.[styl do poprawy][7].

We wrześniu 2006 więzienie przekazano władzom irackim, po uprzednim zwolnieniu lub przekazaniu do innych więzień osadzonych[8].


Przypisy

 1. Jen Banbury: Rummy's scapegoat (ang.). Salon.com, 10 listopada 2005. [dostęp 2009-08-22].
 2. a b Seymour M. Hersh: The General’s Report (ang.). The New Yorker, 25 czerwca 2007. [dostęp 2009-08-22].
 3. a b Duncan Gardham, Paul Cruickshank: Abu Ghraib abuse photos 'show rape' (ang.). The Daily Telegraph, 27 maja 2009. [dostęp 2009-08-22].
 4. Adam Zagorin: Shell-Shocked at Abu Ghraib? (ang.). Time, 18 maja 2007. [dostęp 2009-08-22].
 5. Kate Zernike: Detainees depict abuses by guard in prison in Iraq (ang.). The New York Times, 22 sierpnia 2009. [dostęp 2009-08-22].
 6. Mark Benjamin: US Forces Kidnapped Family Members (ang.). Global Policy Forum, 14 lipca 2006. [dostęp 2009-08-22].
 7. Bush's Waterboarding Admission Prompts Calls For Criminal Probe huffingtonpost.com
 8. Associated Press: Inmates transferred out of Abu Ghraib as coalition hands off control (ang.). The Boston Globe, 3 września 2006. [dostęp 2009-08-22].