Więzienie Joliet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Więzienie Joliet
Więzienie Joliet
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Illinois
Miejscowość Joilet
Kierownictwo jednostki więzienie
Data powstania 1858
Położenie na mapie Illinois
Mapa lokalizacyjna Illinois
Więzienie Joliet
Więzienie Joliet
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Więzienie Joliet
Więzienie Joliet
42°N 88°W/41,546944 -88,074167

Joliet Correctional Center (powszechnie znane jako Joliet Prison) było więzieniem w Joilet w stanie Illinois, od 1858 do 2002. Jego mury pojawiają się w Blues Brothers jako więzienie, z którego zostaje wypuszczony Jake Blues w początkowych scenach filmu. Pełni również rolę więzienia stanowego Fox River w serialu telewizyjnym Skazany na śmierć.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Więzienie zostało zbudowane tuż za ówczesnymi granicami miasta Joliet. Przy jego budowie pracowali więźniowie, a całkowity koszt zamknął się w 75 tysiącach dolarów. Więzienie było planowane na 761 skazanych. Otwarto je w 1858 roku i zastąpiło więzienie Alton, które otwarto w 1830 roku i zamknięto w 1860.

Zbudowane z piaskowca budynki zaprojektował William W. Boyington (był również autorem projektów Chicago Water Tower, Hegeler Carus Mansion i Illinois State Capitol w Springfield). Projekt oparł na modelu idealnego więzienia stworzonym przez Jeremy'ego Benthama. W tamtym czasie było to największe więzienie w kraju i stało się wzorcem dla podobnych projektów powstających w USA.

Pierwszych 33 więźniów osadzono w maju 1858 roku. Byli wśród nich zarówno zwykli kryminaliści, jak i jeńcy wojenni z wojny secesyjnej.

W 1865 roku w trakcie służby zginął strażnik Joseph Clark. Była to pierwsza śmierć oficera straży więziennej.

Od początku lat 70. XIX wieku więzienie podpisywało kontrakty na wykorzystywanie więźniów do prac w okolicznych przedsiębiorstwach. W 1872 liczba osadzonych osiągnęła 1239 osób, co było rekordową liczbą jeśli chodzi o pojedyncze więzienie.

W 1896 roku po przeciwnej stronie drogi, przy której stało Joliet Correctional Center otworzono więzienie dla kobiet, jednak zamknięto je w 1932 roku.

Konstrukcja więzienia uniemożliwiała łatwą adaptację do podwyższających się standardów więziennictwa. Nie było w nim bieżącej wody, oraz toalet w celach aż do 1910 roku. Rozpoczęcie budowy pobliskiego Stateville Correctional Center w 1917 (otwarte w marcu 1925) miało umożliwić szybkie zastąpienie przestarzałego Joliet.

Liczba więźniów osiągnęła 1.300 w 1990 i pozostawała praktycznie niezmienna (1.156 w 2000), jednak więzienie przystosowano do takiej liczby dopiero w latach 1999-2000 (wcześniej było to 1.180). W 2000 więzienie zatrudniało 541 pracowników. Od lat 90. XX wieku więzienie pracowało głównie jako miejsce umożliwiające klasyfikację więźniów i ich rejestrację przed wyruszeniem dalej do północnego Illinois. Więźniowie przebywali w Joliet nie dłużej niż miesiąc, a przechodziło ich przez nie około 20.000 rocznie.

Joliet bywało często mylone z Stateville Correctional Center, ze względu na bliskie położenie w Crest Hill. W rzeczywistości są to zupełnie odrębne więzienia. Stateville, podobnie jak Joliet, zostało zbudowane w oparciu o ideę "panoptikonu".

Zamknięcie[edytuj | edytuj kod]

Więzienie Joliet zostało zamknięte w lutym 2002. Przyczyną były cięcia budżetowe oraz brak możliwości dostosowania budynków więzienia do wymagań współczesnego więziennictwa. Wszyscy więźniowie i większość pracowników została przeniesiona do Stateville, nowo wybudowanej placówki o zaostrzonym rygorze w Crest Hill. Budynki Joliet służyły jeszcze hrabstwu do marca 2004, głównie do obsługi nowych obywateli.

Joliet Prison w mediach[edytuj | edytuj kod]

Piosenki[edytuj | edytuj kod]

Nagrany przez Boba Dylana w czasie sesji nagraniowej albumu The Times They Are A-Changin' utwór Percy's Song opowiadający o człowieku, który czyni starania aby uchylono wyrok 99 lat więzienia wydany na jego przyjaciela. W drugiej zwrotce pojawia się:

Tell me the trouble,
Tell once to my ear,
Turn, turn, turn again.
Joliet prison
And ninety-nine years,
Turn, turn to the rain
And the wind[1].

Także piosenkarz folkowy Steve Goodman w piosence "Lincoln Park Pirates" opowiadającej o cieszącej się złą sławą firmie z Chicago Lincoln Park Towing (usługi pomocy drogowej):

Our drivers are friendly and courteous
Good manners you always will get
For all are recent graduates
Of the "charm school" at Joliet

Telewizja/Film[edytuj | edytuj kod]

Joliet Prison pojawiło się w filmie Johna Landisa z 1980 The Blues Brothers zarówno jako miejsce[2] jak i przezwisko głównego bohatera, 'Joliet' Jake Blues' granego przez Johna Belushi.

Więzienie pojawia się również w:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]