Więzienie w Palmyrze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Więzienie w Palmyrzesyryjskie więzienie wojskowe, w latach autorytarnych rządów Hafiza al-Asada w Syrii jedno z miejsc, w których przetrzymywani byli członkowie organizacji opozycyjnych (lewicowych i fundamentalistycznych islamskich).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek więzienia został wzniesiony podczas francuskich rządów mandatowych w Syrii[1].

Po zamachu stanu w Syrii w 1970 i przejęciu władzy autorytarnej w kraju przez Hafiza al-Asada więzienie w Palmyrze stało się miejscem przetrzymywania przeciwników politycznych al-Asada. W latach 70. i 80. XX wieku trafiali do niego działacze opozycyjnych organizacji lewicowych oraz islamskich[1], w tym członkowie syryjskiej gałęzi Bractwa Muzułmańskiego[2]. Więźniowie byli regularnie torturowani, dochodziło również do pozasądowych egzekucji i zabójstw osadzonych. Więźniowie przez cały czas przetrzymywania nie mogli podnosić głów, patrzeć w górę ani na siebie wzajemnie[1].

28 czerwca 1980 dwie jednostki wchodzące w skład Kompanii Obrony, dowodzone przez Rifata al-Asada i Mu'ina Nasifa dokonały na terenie więzienia masakry osadzonych związanych z Braćmi Muzułmańskimi (lub tylko podejrzewanych o członkostwo w organizacji[1]). Był to odwet za próbę zabójstwa Hafiza al-Asada, jakiej dokonał dwa dni wcześniej członek Bractwa[2]. Według różnych źródeł w Palmyrze zastrzelonych zostało wówczas ok. 550[2] lub od 500 do 1000 więźniów[1].

W ciągu pierwszy czterech lat po śmierci Hafiza al-Asada i przejęciu władzy przez jego syna Baszszara al-Asada (2000-2004) syryjski autorytaryzm został częściowo złagodzony. Więzienie w Palmyrze zostało zamknięte[3] w 2001[4]. Zostało otwarte ponownie w 2011, po wybuchu protestów przeciwko al-Asadowi. W tym samym roku osadzono w nim ok. 350 osób podejrzanych o organizowanie manifestacji antyrządowych. Więzienie było pod wspólną kontrolą syryjskiego Wywiadu Wojskowego i policji wojskowej[4].

Więzienie zostało zajęte przez terrorystów z Państwa Islamskiego w maju 2015 razem z całą Palmyrą, lotniskiem i starożytnymi ruinami miasta[5]. Terroryści opublikowali film i fotografie z wnętrza więzienia[1][6], po czym wysadzili je w powietrze[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Inside Tadmur: The worst prison in the world?
  2. a b c van Dam N.: The Struggle for Power in Syria. Politics and Society under Asad and the Ba'ath Party. London: I. B. Tauris, 2011, s. 105-106. ISBN 978-1-84885-760-5.
  3. Fyderek Ł.: Pretorianie i technokraci w reżimie politycznym Syrii. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2011, s. 110. ISBN 978-83-7638-111-4.
  4. a b Syria: Mukhabarat and the desert prison
  5. Islamic State seizes Syria's ancient Palmyra
  6. Islamic State gives tour of captured jail where Assad's men tortured prisoners
  7. Islamic State blows up empty prison complex in Syria's Palmyra