Wiżajny (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiżajny
Ilustracja
Widok na jezioro w kierunku zachodniego brzegu (2018)
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Wiżajny, Burniszki, Stankuny, Wiłkupie
Wysokość lustra 241,9 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 2,605 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

4,3 km
0,6 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

2,3 m
5,3 m
Hydrologia
Rzeki wypływające Pisa Wisztyniecka (zwana też Wiżajną)
Rodzaj jeziora wytopiskowe
Położenie na mapie gminy Wiżajny
Mapa konturowa gminy Wiżajny, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wiżajny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wiżajny”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wiżajny”
Położenie na mapie powiatu suwalskiego
Mapa konturowa powiatu suwalskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wiżajny”
Ziemia54°22′48″N 22°51′15″E/54,380000 22,854167

Wiżajny (lit. Vižainis) – jezioro położone w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Wiżajny, ok. 1 km od granicy z Litwą. Najwyżej położone duże jezioro Pojezierza Wschodniosuwalskiego.

Jest to jezioro wytopiskowe o urozmaiconej linii brzegowej, najbardziej wysunięte na północ polskiej Suwalszczyzny. Położone jest w okolicy rolniczej, łagodnie sfalowanej, pozbawionej lasów. Przy jego brzegach rośnie szpaler ols i wierzb.

Wiżajny są jednym z większych, ale i najpłytszych jezior Suwalszczyzny. Jest to jezioro eutroficzne. Duża żyzność jeziora sprawia, że znajdują się tu różne gatunki ryb:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]