Wiżajny (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiżajny
Ilustracja
Widok na jezioro w kierunku zachodniego brzegu (2018)
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowości nadbrzeżne

Wiżajny, Burniszki, Stankuny, Wiłkupie

Region

Pojezierze Wschodniosuwalskie

Wysokość lustra

241,9 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

2,605 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


4,3 km
0,6 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


2,3 m
5,3 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Pisa Wisztyniecka (zwana też Wiżajną)

Rodzaj jeziora

wytopiskowe

Położenie na mapie gminy Wiżajny
Mapa konturowa gminy Wiżajny, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wiżajny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wiżajny”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wiżajny”
Położenie na mapie powiatu suwalskiego
Mapa konturowa powiatu suwalskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wiżajny”
Ziemia54°22′48″N 22°51′15″E/54,380000 22,854167

Wiżajny (lit. Vižainis) – jezioro położone w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Wiżajny, ok. 1 km od granicy z Litwą. Najwyżej położone duże jezioro Pojezierza Wschodniosuwalskiego.

Jest to jezioro wytopiskowe o urozmaiconej linii brzegowej, najbardziej wysunięte na północ polskiej Suwalszczyzny. Położone jest w okolicy rolniczej, łagodnie sfalowanej, pozbawionej lasów. Przy jego brzegach rośnie szpaler ols i wierzb.

Wiżajny są jednym z większych, ale i najpłytszych jezior Suwalszczyzny. Jest to jezioro eutroficzne. Duża żyzność jeziora sprawia, że znajdują się tu różne gatunki ryb:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]