Wiaczesław Wołodin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiaczesław Wołodin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 lutego 1964
Aleksiejewka

Przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej
Okres

od 5 października 2016

Przynależność polityczna

Jedna Rosja

Poprzednik

Siergiej Naryszkin

podpis
Odznaczenia
Order „Za Zasługi dla Ojczyzny” III klasy Order „Za Zasługi dla Ojczyzny” IV klasy Order Honoru Order Przyjaźni Medal Anatolija Koni Medal „Za współpracę wojskową”

Wiaczesław Wiktorowicz Wołodin (ros. Вячеслав Викторович Володин; ur. 4 lutego 1964 w Aleksiejewce) – rosyjski polityk. Od 5 października 2016 przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1986 ukończył Saratowski Instytut Mechanizacji Rolnictwa (Wydział Organizacji i Technologii Napraw Samochodów), następnie realizował studia podyplomowe, był asystentem, starszym wykładowcą, profesorem.

W 1990 został wybrany do rady miasta w Saratowie, w 1992 został mianowany dyrektorem handlowym, zastępcą szefa Administracji Saratowa. Rok później przeszedł do pracy w Powołżańskim Centrum Kadrowym (od 1995 - Powołżańska Akademia Służby Państwowej).

W 1994 został wybrany do Dumy Obwodu Saratowskiego i tam z kolei wybrany wiceprzewodniczącym Dumy. Od kwietnia 1996 był wicegubernatorem i wiceprzewodniczącym pierwszego rządu Obwodu Saratowskiego.

W lutym 1999 przeniósł się do Moskwy, uczestniczył w tworzeniu spółek w ramach holdingu „Sołniecznyje produkty”. W grudniu tegoż roku został wybrany do Dumy Państwowej trzeciej kadencji z ramienia partii "Ojczyzna - Cała Rosja"; od września 2001 stał na czele frakcji tej partii w Dumie. W grudniu 2003 został ponownie wybrany do Dumy (czwartej kadencji) z jednomandatowego okręgu bałakowskiego, a w grudniu 2007 jako deputowany partii Jedna Rosja. Od 2003 do 2010 był wiceprzewodniczącym Dumy Państwowej, pierwszym zastępcą szefa frakcji "Jedna Rosja", a od 2005 do 2010 był jednocześnie sekretarzem prezydium Rady Generalnej partii Jedna Rosja.

W październiku 2010 został mianowany wicepremierem - kierownikiem Aparatu Rządu, od 27 grudnia 2011 był pierwszym zastępcą szefa Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej.

We wrześniu 2016 został po raz kolejny wybrany do Dumy Państwowej (siódmej kadencji) z ramienia partii Jedna Rosja. Od 5 października 2016 jest przewodniczącym Dumy[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]