Przejdź do zawartości

Wiadukt Landwasser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiadukt Landwasser
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo

 Szwajcaria

Kanton

 Gryzonia

Podstawowe dane
Przeszkoda

rzeka Landwasser

Długość

136 m

Liczba przęseł

6

Rozpiętość przęseł

6 × 20 m

Data budowy

marzec 19011902

Położenie na mapie Gryzonii
Mapa konturowa Gryzonii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wiadukt Landwasser”
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Wiadukt Landwasser”
Ziemia46°40′51″N 9°40′33″E/46,680833 9,675833

Wiadukt Landwasser (niem. Landwasserviadukt; fr. Le viaduc de Landwasser) – wiadukt kolejowy nad rzeką Landwasser w Alpach, w kantonie Gryzonia, w Szwajcarii. Należy do linii kolejowych Rhätische Bahn i znajduje się w pobliżu dworca kolejowego Filisur, na trasie do Tiefencastel. Wysokość wiaduktu wynosi 65 metrów, a długość 136 metrów. Dziennie przejeżdża nim 60 pociągów, rocznie – ok. 22 000.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wiadukt jest budowlą murowaną z miejscowego, ciosanego kamienia wapiennego. Konstrukcja wiaduktu, na którą zużyto 9200 metrów sześciennych kamienia, składa się z 6 przęseł o długości 20 m każde (ostatnie, szóste przęsło jest „ślepe”, nieprzelotowe), wspartych na pięciu filarach o przekroju prostokątnym, rozszerzających się ku dołowi. Linia wiaduktu biegnie po łuku, którego promień wynosi 100 m. Południowo-wschodni przyczółek wiaduktu osadzono w pionowej ścianie skalnej, a sam wiadukt łączy się bezpośrednio z wylotem długiego na 216 m tunelu Landwasser. Wiaduktem przebiega pojedynczy tor o nachyleniu wzdłużnym wynoszącym 20 promili. Budowa wiaduktu rozpoczęła się w marcu 1901 roku, a w październiku następnego roku jeździły już po nim pierwsze pociągi. Do użytku publicznego wiadukt został oddany 1 lipca 1903 r. Inżynierem odpowiedzialnym projektu był niemiecki inżynier Friedrich C. S. von Hennings. Za stronę architektoniczną projektu odpowiadał Alexander Acatos. Wiadukt wybudowała firma Müller & Zeerleder. Koszty budowy wyniosły 280 000 ówczesnych franków szwajcarskich[1].

7 lipca 2008 r. wiadukt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO[1]. W marcu 2009 r. rozpoczęto gruntowny remont wiaduktu, trwający do końca roku. Prace pochłonęły ok. 24 tys. roboczogodzin i kosztowały ok. 4,6 mln franków szwajcarskich. Na czas remontu prędkość kursowania pociągów na wiadukcie była ograniczona do 10 km/godz.[2]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]