Wiara czyni czuba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiara czyni czuba
Religulous
Gatunek

komedia dokumentalna

Rok produkcji

2008

Data premiery

6 września 2008

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

101 minut

Reżyseria

Larry Charles

Scenariusz

Bill Maher

Główne role

Bill Maher

Zdjęcia

Anthony Hardwick

Montaż

Jeff Groth
Christian Kinnard
Jeffrey M. Werner

Produkcja

Bill Maher
Jonah Smith
Palmer West

Wytwórnia

Thousand Words

Dystrybucja

Lionsgate

Budżet

2,5 mln USD[1]

Strona internetowa

Wiara czyni czuba (tytuł oryg. Religulous) – komedia dokumentalna produkcji amerykańskiej z 2008 w reżyserii Larry’ego Charlesa, którego scenariusz napisał i główną rolę zagrał amerykański komik Bill Maher. Angielski tytuł filmu jest kontaminacją słów „religion” (religia) i „ridiculous” (śmieszny). Film jest jednocześnie analizą i szyderstwem z wiary religijnej i religii zorganizowanej[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

W filmie w przeważnie satyrycznym tonie przedstawione są poglądy przedstawicieli różnych wyznań, sekt lub osób niereligijnych. Ekipa filmowa podróżuje między innymi do Jerozolimy, Watykanu i Salt Lake City. Bill Maher przeprowadza wywiady z chrześcijanami, muzułmanami, chasydami, byłym żydem nawróconym na chrześcijaństwo, byłymi mormonami[3] oraz wielebnym kościoła w Amsterdamie, w którym obiektem kultu są konopie indyjskie. Maher przybywa też do Speakers’ Corner w londyńskim Hyde Parku, gdzie w przebraniu „rozgłasza” dogmaty scjentologii[4].

W filmie pokazana jest również wycieczka po Muzeum Stworzenia, a Bill Maher omijając ochronę muzeum, przeprowadza wywiad z jego założycielem, Kenem Hamem. Muzeum ukazuje powstanie świata i człowieka według Księgi Rodzaju, m.in. człowieka mieszkającego wraz z dinozaurami i osiodłanego triceratopsa.

Ukazane są także opinie na temat braku tolerancji homoseksualizmu przez religie, takie jak rozmowa w poradni usiłującej zmienić orientację klientów na heteroseksualną oraz wizyta w barze dla gejów muzułmańskich w Amsterdamie.

Pod koniec projekcji, ton filmu zmienia się w poważny. Maher podsumowuje film, stwierdzając, że „wiara czyni cnotę z bezmyślności”, a osoby „głoszące wyższość wiary to okupanci intelektu, trzymający ludzkość w niewoli wymysłów, które spowodowały tyle nieszczęść i zniszczenia”[5].

Dochód[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu wyniósł 2,5 mln USD. Mimo ograniczenia dystrybucji do 568 kin osiągnięto dochód 13 136 074 dolarów[1].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Bill Maher wyraża w filmie pogląd, iż egipskie bóstwo Horus jest pierwowzorem postaci Jezusa w religii chrześcijańskiej. Pogląd ten bierze się z wydanej w 1907 roku książki autorstwa Geralda Masseya (1828-1907) pt. Ancient Egypt: The Light of the World, książki The Pagan Christ amerykańskiego nauczyciela i pisarza Alvina Boyda Kuhna (1880-1963) oraz prac Godfreya Higginsa (1772-1833)[6]. Idea ta została później spopularyzowana przez film Duch epoki. Jak wskazał profesor Kenneth A. Kitchen z Uniwersytetu w Liverpoolu, żaden z tych trzech autorów nie jest wymieniony w książce M.L. Bierbriera Who Was Who in Egyptology, a ponadto w obszernej bibliografii poświęconej starożytnemu Egiptowi Idy B. Pratt nie widnieje żadna z ich prac[6]. Ron Leprohan, profesor egiptologii z Uniwersytetu w Toronto stwierdził, że choć „sa” znaczy w starożytnym egipskim „syn”, a „iu” oznacza „przyjść”, analiza językowa przeprowadzona przez Kuhna jest błędna, zaś słowo „Iusa” nie występuje w języku egipskim[6].

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Satelity[edytuj | edytuj kod]

2009: Satelita — Najlepsze wydanie DVD filmu dokumentalnego

2008: Satelita — Najlepszy film dokumentalny

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Numbers - Religulous. [dostęp 2012-08-27]. (ang.).
  2. Video News - CNN, www.cnn.com [dostęp 2017-11-27].
  3. Utah Local News - Salt Lake City News, Sports, Archive - The Salt Lake Tribune. [dostęp 2012-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-04)].
  4. CANOE - JAM! Religulous: Anti-religion film not risky enough, jam.canoe.ca [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  5. Religulous Script - transcript from the screenplay and/or the Bill Maher movie, www.script-o-rama.com [dostęp 2017-11-27].
  6. a b c W. Ward Gasque: The Leading Religion Writer in Canada ... Does He Know What He's Talking About?. hnn.us, 2004-08-17. [dostęp 2013-08-14]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]