Wicko Małe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wicko Małe
ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Region Uznam i Wolin
Morfometria
Powierzchnia 100 ha
Wymiary
• max długość
• max szerokość

2,3 km
0,5 km
Głębokość
• średnia

2 m
Położenie na mapie gminy Międzyzdroje
Mapa konturowa gminy Międzyzdroje, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wicko Małe”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wicko Małe”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wicko Małe”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wicko Małe”
Ziemia53°53′37″N 14°25′49″E/53,893611 14,430278

Wicko Małejezioro położone w gminie Międzyzdroje, w powiecie kamieńskim, w woj. zachodniopomorskim. Wicko Małe jest częścią dawnej zatoki Zalewu Szczecińskiego i należy do wyspy Wolin. Jeziora Wicko Wielkie i Wicko Małe są oddzielone od zalewu, mieliznami i cieśninami Delty Świny.

Jezioro ma powierzchnię ok. 100 ha, kształt wydłużony południkowy, długości 2,3 km i największą szerokość 0,5 km. Wicko Małe jest płytkim jeziorem o głębokości nie przekraczającej średnio 2 m[1][2].

Około 60% powierzchni przylegającej na zachodzie do części lądowej należy do obszaru Wolińskiego Parku Narodowego. Jest to obszar z podmokłymi trzcinowiskami porosłymi kępowo olszą i przechodzące przy brzegu w bagna porosłe roślinnością wynurzoną[1].

Na obszarze wodnym Wicka Małego oraz akwenie przyległym w promieniu 500 m od kanału przejściowego z Wicka Małego na jezioro Wicko Wielkie został ustanowiony stały obwód ochronny dla rybołówstwa morskiego. Zakaz dotyczy także połowów sportowo-rekreacyjnych wykonywanych z brzegu Wicka Małego[3].

Od północnej strony przy wsi Zalesie, do Wicka Małego wpada struga Stary Zdrój. Na wschodnim brzegu znajduje się wieś Wicko, a pomiędzy nią a Zalesiem znajduje się obszar wzniesień (należący do Wolińskiego Parku Narodowego) z Wyżnicą jako najwyższym.

Według danych z 2003 roku tor wodny do Zalesia jest obecnie praktycznie nie eksploatowany. W latach 60. i 70. docierały tu statki białej floty przewożące turystów z Trzebieży i Szczecina[4].

Nazwę Wicko Małe wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora – Kleiner Vietziger See[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • inne znaczenia hasła Wicko

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Paweł Lisiński: Obwód Ochronny Wodny. Woliński Park Narodowy. [dostęp 2013-02-23].
  2. Open water ecosystems of Wolin National Park - Natural Characterization. „Baltic Coastal Zone”. 7, s. 43, 2002/2003. Pomorska Akademia Pedagogiczna. ISSN 1643-0115 (ang.). 
  3. Zarządzenie Nr 3 Okręgowego Inspektora Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie z dnia 20 października 2004 r. ws. obwodów ochronnych oraz szczegółowych warunków prowadzenia w nich połowów (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2004 r., Nr 82, Poz. 1436)
  4. 2.11.2 Część wodna. W: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Międzyzdroje. Międzyzdroje: Międzyzdroje, 2003-09-08.
  5. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 lutego 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. nr 17, poz. 225, s. 6)
Wicko Małe na północny wschód od Wicka Wielkiego