Widłaki jednakozarodnikowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widłaki jednakozarodnikowe
Ilustracja
Kolcowidłak jałowcowaty
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

naczyniowe

Gromada

widłaki

Klasa

widłaki jednakozarodnikowe

Nazwa systematyczna
Lycopodiopsida Bartl.
Ord. Nat. Pl.: 14, 19. Sep 1830.

Widłaki jednozarodnikowe, widłaki właściwe, widłakowe właściwe (Lycopodiopsida) – klasa roślin naczyniowych wyróżniana w niektórych systemach klasyfikacyjnych w obrębie widłaków. Obejmuje te rośliny spośród nich, które wytwarzają jednakowe zarodniki. Współcześnie reprezentowane przez jeden rząd – widłakowce Lycopodiales[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Z niezróżnicowanych morfologicznie zarodników wyrastają stosunkowo duże (osiągające kilka cm), długo żyjące i obupłciowe gametofity. Po zapłodnieniu rozwija się pokolenie sporofitu. Tworzą je pędy o prostej budowie – z centralną wiązką przewodzącą z odgałęzieniami sięgającymi liści. Zarodnie tworzą się na górnej stronie liści zarodnionośnych wyrastających wzdłuż pędu, czasem nieznacznie różniące się poza tym od liści asymilacyjnych, a u części przedstawicieli skupiających się w odróżniający się kłos zarodnionośny[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Spośród współczesnych widłaków tylko rząd widłakowców Lycopodiales należy do tej grupy (pozostałe – widliczkowce Selaginellales i poryblinowce Isoetales należą do widłaków różnozarodnikowych)[1].

Spośród roślin kopalnych zaliczane są tu dwa rzędy[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski (red.): Słownik botaniczny. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003, s. 971. ISBN 83-214-1305-6.