Widłaki jednakozarodnikowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widłaki jednakozarodnikowe
Ilustracja
Widłak jałowcowaty
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

naczyniowe

Gromada

widłaki

Klasa

widłaki jednakozarodnikowe

Nazwa systematyczna
Lycopodiopsida Bartl.
Ord. Nat. Pl.: 14, 19. Sep 1830.

Widłaki jednozarodnikowe, widłaki właściwe, widłakowe właściwe (Lycopodiopsida) – klasa roślin naczyniowych wyróżniana w niektórych systemach klasyfikacyjnych w obrębie widłaków. Obejmuje te rośliny spośród nich, które wytwarzają jednakowe zarodniki. Współcześnie reprezentowane przez jeden rząd – widłakowce Lycopodiales[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Z niezróżnicowanych morfologicznie zarodników wyrastają stosunkowo duże (osiągające kilka cm), długo żyjące i obupłciowe gametofity. Po zapłodnieniu rozwija się pokolenie sporofitu. Tworzą je pędy o prostej budowie – z centralną wiązką przewodzącą z odgałęzieniami sięgającymi liści. Zarodnie tworzą się na górnej stronie liści zarodnionośnych wyrastających wzdłuż pędu, czasem nieznacznie różniące się poza tym od liści asymilacyjnych, a u części przedstawicieli skupiających się w odróżniający się kłos zarodnionośny[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Spośród współczesnych widłaków tylko rząd widłakowców Lycopodiales należy do tej grupy (pozostałe – widliczkowce Selaginellales i poryblinowce Isoetales należą do widłaków różnozarodnikowych)[1].

Spośród roślin kopalnych zaliczane są tu dwa rzędy[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski (red.): Słownik botaniczny. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003, s. 971. ISBN 83-214-1305-6.