Przejdź do zawartości

Widawa (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widawa
Ilustracja
Widawa we Wrocławiu
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. dolnośląskie, woj. opolskie

Rzeka
Długość 109,03 km
Powierzchnia zlewni

1716 km²

Źródło
Miejsce Wzgórza Twardogórskie, pn.-zach. okolice Drołtowic
Wysokość

222 m n.p.m.

Współrzędne

51°20′54″N 17°33′45″E/51,348333 17,562500

Ujście
Recypient Odra
Miejsce

Wrocław

Wysokość

107,7 m n.p.m.[1]

Współrzędne

51°11′56″N 16°55′09″E/51,198889 16,919167

Mapa
Mapa rzeki
Dorzecze Widawy
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Widawa (niem. Weide) – rzeka, prawy dopływ Odry[2] o długości 109,03 km[3]. Nazwa rzeki pochodzi od prasłowiańskiego "vid" – kręcić, wić się[4].

Źródła Widawy znajdują się we Wzgórzach Twardogórskich na wysokości 222 m n.p.m. we wsi Drołtowice na północny zachód od Sycowa. W pobliżu Namysłowa rzeka zmienia kierunek z południowego na zachodni. Następnie przepływa przez Bierutów. Uchodzi do Odry na 267 kilometrze jej biegu, poniżej Wrocławia, stanowiąc jednocześnie północną granicę miasta. Lewym dopływem Widawy jest Graniczna, a prawymi Oleśnica i Dobra.

Brzegi Widawy są uregulowane i obwałowane całkowicie lub częściowo. Porasta je sitowie, trzcina i trawa. Przez większą część swego biegu Widawa przepływa szeroką i płaską doliną o niewielkim spadku. Ze względu na płytkie koryto, często zalewa przylegające do niej łąki. Rzeka stanowi centralną arterię wodną Równiny Oleśnickiej. Na Równinie Wrocławskiej tworzy meandry aż do granic Wrocławia. Od tego miejsca jej koryto jest w większości wyprostowane i obwałowane. Odległość od źródła do ujścia rzeki wynosi ok. 49 km, przy długości rzeki wynoszącej ponad 109 km.

Z lewej strony z Widawą łączy się także kanał powodziowy pozwalający odprowadzać nadmiar wody z Odry. Przebiega on między wrocławskimi osiedlami Strachocin i Swojczyce. Wody Widawy są pozaklasowe (główne wskaźniki: azot azotynowy, fosfor ogólny, miano coli), jedynie powyżej Wrocławia mieszczą się w III klasie czystości (2002 r.) Rzeka w okolicach Bierutowa od lat zarybiana jest pstrągiem.[potrzebny przypis]

We Wrocławiu nad Widawą przerzuconych jest 13 przepraw. Według biegu rzeki są to:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]