Widelec rowerowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy części roweru. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Widelec rowerowy bez amortyzacji

Widelec – część roweru występująca w rowerze z przodu oraz z tyłu ramy. W widelcach zamontowane są koła roweru. Na rurze sterowej przedniego widelca zamocowany jest mostek.

Widelec przedni jest osadzony w rurze sterowej ramy na dwóch łożyskach, dzięki czemu można manewrować rowerem poprzez skręcanie koła. Widelec ten może być wymontowany z ramy.

Widelec tylny jest integralną częścią ramy, ma za zadanie utrzymanie tylnego koła.

Spotykane są dwa rodzaje widelców: amortyzowane i bez amortyzacji – te pierwsze znajdują zastosowanie w rowerach MTB, druga konstrukcja jest znacznie prostsza (z braku amortyzatorów) i znacznie starsza. Stosuje się ją w klasycznych rowerach oraz w rowerach szosowych.

Istnieje możliwość amortyzacji obu widelców. Rower, w którym przedni i tylny widelec posiadają amortyzację nazywa się softtailem lub Full Suspension.

Różne są również materiały, z których wykonuje się tę część – stopy stali, stopy aluminium, kompozyty włókna węglowego. Czasami jeden widelec jest stworzony z różnych materiałów – np. rura sterowa z aluminium, a ramiona widelca z włóka węglowego.